Zdejmij z siebie ciężar diagnozy

Zdejmij z siebie ciężar diagnozy

Fot. Stowarzyszenie Unicorn

Pod takim hasłem krakowskie Stowarzyszenie Unicorn, wspierające dzieci i osoby dorosłe chorujące na nowotwory, rozpoczęło kampanię społeczną. Jej twarzą jest aktor Jerzy Stuhr.

Celem kampanii jest poinformowanie osób z chorobą nowotworową i ich bliskich o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej oraz poszukiwanie potencjalnych darczyńców, którzy zechcą wesprzeć tę idee.

Emocje mają ogromny wpływ na wyniki leczenia

Jak podkreślają organizatorzy kampanii, emocje mają niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie. Właściwa terapia psychologiczna uczy radzić sobie ze stresem, zdrowo myśleć, wspiera pracę układu odpornościowego, a przez to pozytywnie wpływa na przebieg leczenia. Jest ona szczególnie ważna w przebiegu chorób onkologicznych.

Wraz z chorobą nowotworową pojawiają się rozpacz, strach, samotność i inne trudne emocje. Sięgając po wsparcie psychologiczne, można zdjąć z siebie ciężar diagnozy i wspomóc organizm w procesie zdrowienia – mówi Jerzy Stuhr, który ma osobiste doświadczenia związane z rakiem.

Dziś już wiadomo, jak duże znaczenie dla chorych ma pomoc psychoonkologiczna. Jest ona ważnym i uznanym przez ekspertów elementem terapii przeciwnowotworowej. 

W trakcie leczenia niezbędne jest oczywiście wsparcie bliskich, ale pacjenci powinni też mieć szansę skorzystania z pomocy doświadczonych terapeutów. Nasze stowarzyszenie organizuje dla chorych m.in. bezpłatne konsultacje z psychoonkologami oraz kilkudniowe warsztaty, dzięki którym łatwiej poradzić sobie z diagnozą. Zajęcia organizowane są przez Centrum Psychoonkologii Unicorn, które pięć lat temu otworzyliśmy w Krakowie przy współudziale Jerzego i Barbary Stuhrów – mówi Danuta Ochał, prezes Stowarzyszenia Unicorn.

Stowarzyszenie Unicorn od 20 lat pomaga chorym na nowotwory i ich bliskim w rehabilitacji psychofizycznej po rozpoznaniu choroby, w trakcie jej leczenia, a także po nim. Przez Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne zaliczane jest do grona prekursorów opieki psychoonkologicznej w Polsce. Od pięciu lat prowadzi pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii Unicorn, w którym dzieci i dorośli chorujący na nowotwory uczą się zdrowego myślenia, akceptowania swoich ograniczeń, radzenia sobie z lękiem i innymi niepożądanymi emocjami oraz wspomagania swojego organizmu w procesie zdrowienia. Członkami założycielami stowarzyszenia oraz ambasadorami Centrum Psychoonkologii Unicorn są Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Fot. Marek Straszewski

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Choroby przełyku. Jakie badanie może zastąpić nieprzyjemną gastroskopię?

W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na raka