Zamiast chipsów daj dziecku do szkoły kanapkę

Zamiast chipsów daj dziecku do szkoły kanapkę

Od dziś (1 września 2015 r.) ze szkolnych sklepików znika śmieciowe jedzenie. Zamiast chipsów, batonów, fast foodów, słodkich i energetyzujących napojów, uczniowie będą mogli kupić jogurt, kefir, wodę mineralną i zdrową kanapkę. – To pierwszy krok do walki z epidemią nadwagi i otyłości wśród dzieci – komentują lekarze.

1 września 2015 r. jest dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która zabrania sprzedaży produktów zawierających duże ilości soli, tłuszczu i cukrów – ich nadmiar może w przyszłości prowadzić do różnego rodzaju chorób.

– Mamy nadzieję, że ustawa zastopuje tempo tycia wśród polskich dzieci. Z badań wynika, że blisko 30 procent chłopców i ponad 20 procent dziewcząt w ostatniej klasie szkoły podstawowej ma nadmierną masę ciała. Głównym ich posiłkiem w szkole są pączki, chipsy, batoniki, żelki, lizaki…. Tylko 1-2 procent uczniów spożywa mleko, jogurty owocowe i kanapki – mówi Bożena Janicka, pediatra i specjalista medycyny rodzinnej z Konina.

W diecie najmłodszych Polaków, jak podkreśla dr Janicka, brakuje przede wszystkim wartości odżywczych: wapnia, witaminy D, potasu i magnezu. W organizmie młodego człowieka spada poziom glukozy we krwi niezbędnej do prawidłowej pracy mózgu, co powoduje mniejszą koncentrację i rozdrażnienie.

– Zmiana asortymentu w szkolnych sklepikach jest pierwszym krokiem do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych naszych dzieci. Drodzy rodzice, nie zapominamy o drugim śniadaniu i do plecaka dziecka wkładajmy nie chipsy czy batony, lecz kanapki z sałatą, jogurty, serki, wafle ryżowe oraz koniecznie owoce apeluje dr Bożena Janicka.

Ciekawe, jak na zakaz sprzedaży pączków, ciastek i zapiekanek w szkolnych sklepikach zareagują sami uczniowie. Już słychać głosy, że nikt nie pytał ich o zdanie…

 

Fot. freeimages.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.