Zakochaj się na zdrowie!

Zakochaj się na zdrowie!

dzień zakochanychFot. Pixabay.com

Naukowcy dowiedli, że pozytywne emocje towarzyszące miłości mają wyraźny wpływ na układ odpornościowy. Zakochani są dużo bardziej odporni na choroby od osób samotnych, odczuwających smutek i cierpiących na depresję.

Miłość, a szczególnie ta odwzajemniona, bardzo pozytywnie wpływa na nasze życie i zdrowie. To stan, w którym wydzielają się hormony potocznie nazywane „hormonami szczęścia” – potwierdza dr Bożena Janicka, lekarka rodzinna z Konina.

Za „motylki w brzuchu”, jak twierdzi dr Janicka, odpowiada fenyloetyloamina. Działanie tego hormonu jest zbliżone do amfetaminy – wywołuje euforię i poprawia nastrój.

Pozytywne emocje towarzyszące zakochaniu sprawiają, że organizm wytwarza więcej dopaminy – hormonu przyjemności i nagrody, który pełni kluczową rolę w radzeniu sobie ze stresem.

Oksytocyna wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie, dlatego jest nazywana „hormonem miłości”. Pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie, sprzyja empatii i otwarciu się na drugiego człowieka.

I wreszcie najbardziej pożądane przez wszystkich endorfiny – „hormony szczęścia”. Dzięki nim najwyraźniej odczuwamy  przyjemność, jesteśmy zrelaksowani, nie opuszcza nas dobry nastrój.

14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli Święto Zakochanych. Z tej okazji dajemy sobie słodkie prezenty w kształcie serca, zapraszamy się na romantyczne kolacje, wybieramy do kina na filmy miłosne. Jesteśmy dla siebie wyjątkowo mili i szarmanccy. Najlepiej byłoby, gdyby Walentynki trwały cały rok. I tego wam i sobie życzę 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Mammografia zmniejsza ryzyko rozwoju raka

O tym, że mammografia, która jest badaniem przesiewowym