Z biurem podróży czy na własną rękę, czyli jak podróżować mądrze i bezpiecznie

Z biurem podróży czy na własną rękę, czyli jak podróżować mądrze i bezpiecznie

Fot. pixabay.com

Planując podróż, zastanówmy się przede wszystkim, gdzie chcemy odpocząć i jak ten wyjazd mamy zamiar zorganizować. Czasami podróżujemy w grupie, z rodziną lub przyjaciółmi, innym razem mamy ochotę na samotny wypad do egzotycznego kraju. Co wybrać? Czy zdecydować się na pomoc biura podróży, czy też organizować cały wyjazd na własną rękę?

Dla kogo all inclusive?

Wybierając tę opcję, zapewniamy sobie niemal nieograniczony dostęp do wszystkich wygód i udogodnień na terenie danego obiektu. W cenę wliczone są posiłki, napoje i przekąski. Nie musimy więc martwić się o jedzenie i koszty z nimi związane.

– Z prywatnego i zawodowego doświadczenia wiem, że osobom, które chcą wyjechać z dziećmi, najlepiej sprawdzi się właśnie opcja all inclusive. W cenę podróży są wówczas wliczone, oprócz standardowych posiłków, także ulubione atrakcje dzieci, np. pizza, frytki, lody i aquapark – mówi Victoria Iwanowska, właścicielka agencji [vi:], organizatorka eventów i Incentive Travel.

Camper, a może campervan?

To dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie niezależność. Podróżowanie camperem lub campervanem, czyli mniejszą wersją campera, stało się popularne w czasie pandemii. Wiele osób stawiało właśnie na tę formę, by nie narażać się na kontakt z innymi ludźmi. Camper, jako większy, jest też oczywiście bardziej wygodny. Warto się upewnić, czy posiada toaletę i ogrzewanie także w przypadku braku podłączenia do prądu. Campervan sprawdzi się, jeśli wyjeżdżamy do miejsc, gdzie jest ciepło, a ciągłe składanie i rozkładanie łóżka/stolika oraz mało miejsca nie wydaje się być problemem. Niestety – obecnie, kiedy ceny poszły w górę, podróżowanie w ten sposób stało się bardzo drogie. Często za taki wyjazd musimy zapłacić więcej niż za opcję all inclusive.

Z biurem podróży czy na własną rękę: która opcja jest tańsza?

Przy planowaniu wyjazdu podliczamy koszty i zastanawiamy się, która opcja opłaci nam się bardziej. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, na ile chcemy wyjechać. Jeśli decydujemy się na krótki urlop, trwający 2-3 dni, a uda nam się znaleźć loty w promocyjnych cenach, to nie ma na co czekać! Warto zorganizować taką podróż samodzielnie. Jeśli jednak planujemy dłuższy, np. tygodniowy, wyjazd do dalej położonych miejsc, takich jak Kuba czy Malediwy, lepiej powierzyć swoje pieniądze biuru podróży.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak wygląda sytuacja z zabezpieczeniem środków, które przeznaczyliśmy na podróż? Biuro podróży zapewnia o wiele większą pewność. Przede wszystkim łatwiej jest zmienić datę wyjazdu i lotu. Przy samodzielnej organizacji podróży pieniądze mogą po prostu przepaść. Podobnie jest w sytuacji, kiedy bankrutuje zarezerwowany przez nas hotel lub linia lotnicza. Jeśli współpracujemy z biurem, to ono załatwia za nas wszystkie sprawy. Nie trzeba się też martwić, kiedy bankrutuje samo biuro. Podróżni mają wówczas pewność zwrotu wszystkich środków. Chronią ich prawo unijne oraz dwa rodzaje zabezpieczeń – gwarancja ubezpieczeniowa, a gdyby tych środków zabrakło, to reszta pokrywana jest z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Warto przypomnieć, że dotyczy to jednak tylko legalnie działających biur, dlatego należy poprosić o wypis organizatora turystycznego oraz sprawdzić ten numer w ewidencji Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

W dobie pandemii pojawił się też kolejny problem. Ograniczenia we wjazdach do innych państw spowodowały, że wielu samodzielnych podróżnych straciło nie tylko szansę na podróż, ale i pieniądze. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biuro, to biuro podróży szuka rozwiązań.

– Biuro podróży jest zdecydowanie lepszą opcją, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Gdy podróżujemy samodzielnie, jesteśmy zdani tylko na siebie. Dzisiejsze nowoczesne podejście do organizacji nie pozbawia poczucia wolności – dla osób bardziej samodzielnych organizujemy także wyjazdy np. z wypożyczeniem samochodu, dajemy do ręki trasę, mapę i rezerwujemy noclegi. Przy wyjazdach z biurem osoby wyjeżdżające są objęte ubezpieczeniem oraz wsparciem lokalnego rezydenta, a w przypadku jakiegoś zagrożenia, mają zapewnioną opiekę oraz powrót do kraju – mówi Victoria Iwanowska.

Wybierając się w podróż, pamiętajmy, że dobra organizacja to podstawa. Ona zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. Dlatego też, zanim wyjedziemy, zastanówmy się, czego oczekujemy od tej wyprawy i czy oprócz poczucia wolności nie warto także zapewnić sobie opieki biura podróży, tak na wszelki wypadek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.