Wyprostuj się! Zobacz, jak wiele zależy od postawy twojego ciała

Wyprostuj się! Zobacz, jak wiele zależy od postawy twojego ciała

Fot. pixabay.com

Wyprostowana sylwetka z pewnością wpływa na poczucie pewności siebie i zmniejsza odczucie dolegliwości bólowych. Co jeszcze odkryli naukowcy i dlaczego namawiają nas do trzymania się prosto?

Badacze z japońskiego Toyohashi University of Technology odkryli niedawno, że od postawy ciała w dużej mierze zależy postrzeganie przez nas świata. Jak do tego doszli? Za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości przedstawiali ochotnikom tzw. sześcian Neckera – wymyślony w XIX wieku przez szwajcarskiego naukowca rysunek z liniami ułożonymi w kształt sześcianu. A ponieważ nie zawiera on żadnych wskazówek odnośnie głębi, mózg musi samodzielnie określić, które narożniki są bliżej, a które dalej. Możliwe są dwa ustawienia; jedni widzą go więc na jeden sposób, a inni – odwrotnie, a na dodatek sześcian może przeskakiwać z jednego w drugi w trakcie patrzenia.

W omawianym eksperymencie naukowcy ustawili go tak, że wyglądał, jak gdyby spoglądało się na niego albo z góry, albo z dołu. Mimo że w założonych na głowie goglach przed oczami ochotników sześcian de facto nie zmieniał swojej pozycji, to jego postrzeganie mocno zależało od ułożenia głowy. Po skierowaniu jej w dół uczestnicy eksperymentu częściej postrzegali sześcian tak jakby był pod nimi, a ci z głową uniesioną w górę – jakby był wyżej od nich.

Badanie to wykorzystywało bodziec, który mógł spowodować dwie interpretacje, pomimo niezmiennej postaci. Informacja docierająca do siatkówki była zawsze taka sama, jednak odsetek konkretnych interpretacji zależał od pozycji ciała. – Sugeruje to, że do postrzegania świata system wzrokowy człowieka wykorzystuje postawę ciała – mówi jeden z autorów badani z Toyohashi University of Technology.

Boli? Spróbuj się wyprostować!

Zespół badaczy z USC Marshall School of Business i University of Toronto dowiódł z kolei, że ułożenie ciała może wpływać na odczuwanie bólu – eksperymenty pokazują, że dominująca pozycja zmniejsza jego natężenie. Sugeruje to np., że tzw. zwijanie się z bólu to złe rozwiązanie. Należałoby się raczej wyprostować i uwydatnić klatkę piersiową – wskazują naukowcy. Według nich skulona pozycja może powodować poczucie mniejszego wpływu na sytuację, w której się ktoś znajduje, natomiast wyprostowana – poczucie kontroli i siły.

Według badaczy, zaobserwowany efekt może przynajmniej po części wynikać z działania hormonów, których stężenie reaguje także na postawę. U mężczyzn może np. zwiększyć się produkcja testosteronu, który zwiększa tolerancję na ból.    

Dominująca postawa zwiększa pewność siebie

Znane pewnie każdemu z dzieciństwa napomnienie: „Nie garb się!” niesie pewną mądrość związaną nie tylko ze zdrowiem kostno-stawowym. Wyprostowana sylwetka wpływa na poczucie pewności siebie. Jak pokazali badacze z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze, przybranie przez dziecko wyprostowanej postawy sprawia, że rzeczywiście czuje się ono pewniej.

Język ciała nie tylko wyraża nasze emocje, ale może także kształtować to, jak człowiek się czuje. Pozycja dominacji to niewerbalny wyraz siły. Obejmuje odważne gesty i zmiany w pozycji ciała.

Robert Körner z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze

W prowadzonym przez Roberta Körnera, głównego badacza, eksperymencie czwartoklasiści przyjmowali na minutę otwartą – ekspansywną pozę, albo zamkniętą – z opuszczoną głową i założonymi rękami. Seria psychologicznych testów jasno pokazała wyższą pewność siebie u dzieci przyjmujących dominującą pozycję.

– Nauczyciele mogliby sprawdzić, czy ta metoda pomaga ich uczniom – mówi Körner, zaznaczając przy tym, aby jednocześnie nie przeceniać wpływu postawy. Jej działanie było dosyć krótkotrwałe, do tego ewentualne psychologiczne problemy powinny być odpowiednio traktowane przez specjalistów.

Wyprostowani lepiej liczą

Okazuje się jednak, że postawa ciała wpływa nie tylko na emocje, ale i na intelekt. Jak pokazują eksperymenty przeprowadzone z udziałem studentów na San Francisco State University, wyprostowana sylwetka może maksymalizować wydolność naszych funkcji poznawczych.

Ochotnicy musieli wykonywać proste obliczenia matematyczne w pozycji wyprostowanej, albo w pozycji przygarbionej. Znaczący odsetek studentów odczuwał silniejszy stres, gdy liczyli w przygarbionej pozycji. Różnica była tym większa, im mniej pewnie ktoś ogólnie czuł się w działaniach matematycznych.

– Osobom, które denerwują się wykonywaniem matematycznych zadań, pozycja ciała zrobi znaczącą różnicę. Przygarbiona postawa utrudnia im myślenie, a mózg nie pracuje równie sprawnie – twierdzi autor eksperymentu, prof. Erik Peper.

Jego zdaniem podobnie może się dziać także w czasie zmagań prowadzonych w innych dziedzinach i utrzymanie prostego ciała może pomóc także np. muzykom, sportowcom czy mówcom. – Każdy ma wybór i może wykorzystać postawę siły do wzmocnienia swojej koncentracji – tłumaczy prof. Peper.

Według niego w przedstawiony sposób można nawet pomóc sobie w pokonaniu lęków związanych z daną dziedziną, np. z matematyką właśnie. Często takie problemy nabywa się w dzieciństwie, a nierzadko przeszkadzają jeszcze w dorosłym życiu.

Bardziej smakuje na siedząco

Z kolei eksperci z University of South Florida w eksperymencie z udziałem 350 ochotników odkryli, że potrawy mniej intensywnie smakują, jeśli zjada się je na stojąco. Jak wyjaśniają, grawitacja sprawia, że serce musi mocniej pracować, aby zasilić w krew górną część ciała. To uruchamia oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (oś HPA), co podnosi poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu. Ta łańcuchowa reakcja obniża czułość zmysłu smaku.

– Wyniki te sugerują, że rodzice mogą sprawić, aby mniej smaczne, choć zdrowe posiłki, wydawały się dzieciom atrakcyjniejsze. Wystarczy, aby jadły je na stojąco. Podobnie stojąca pozycja może pomóc przy połykaniu leków o nieprzyjemnym smaku – mówią naukowcy.

Ich zdaniem posiłki jedzone na stojąco to także opcja dla osób, które chcą się odchudzić. Naturalnie oznacza to również, że aby delektować się dobrym obiadem, najlepiej jest sobie wygodnie usiąść.

Badacze sprawdzili jeszcze, jak działa dodatkowe obciążenie. Okazało się, że gdy uczestnicy eksperymentu, na prośbę naukowców, trzymali torbę z zakupami, podawane im przekąski smakowały gorzej zarówno podczas stania, jak i siedzenia.

To nie wszystko. Wywołany postawą ciała stres wpływa również na odczuwanie temperatury, co z kolei pokazało doświadczenie z gorącą kawą. Stojący ochotnicy reagowali na nią słabiej. Jak widać, mózg i ciało potrafią płatać człowiekowi figle. Niewiele pewnie można na to poradzić, ale można się takim zachowaniem organizmu posłużyć dla własnych korzyści.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie – PAP

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?