Wypełnij test ryzyka ciężkiej astmy i zgłoś się na bezpłatne badanie

Wypełnij test ryzyka ciężkiej astmy i zgłoś się na bezpłatne badanie

W ramach kampanii “Posłuchaj swoich płuc” można wykonać bezpłatną morfologię krwi ze wzorem odsetkowym krwinek białych – pomocnicze badanie, dzięki któremu można rozpoznać ciężką astmę eozynofilową.

Aby skorzystać z badania, należy wejść na stronę internetową www.posluchajswoichpluc.pl i wypełnić Test Ryzyka Astmy Lungprint. Jeśli udzielone odpowiedzi wskazują na występowanie astmy ciężkiej, użytkownicy za pomocą banneru zostaną przekierowani do umówienia konsultacji z pielęgniarką, która przeprowadzi kwalifikację do bezpłatnego badania. Po kwalifikacji pacjenci otrzymają voucher do zrealizowania w Laboratoriach Diagnostyka w całej Polsce (564 punkty). Lista placówek dostępna jest pod adresem: https://enterna-medica.pl/resources/data/sections/125/wykaz_punktow_pobran_diagnostyka.pdf

Astma eozynofilowa jest jednym z fenotypów (rodzajów) astmy. Jej przyczyną są zlokalizowane w obrębie tkanki płucnej nacieki białych krwinek nazywanych eozynofilami. Są one częścią naszego układu odpornościowego. U niektórych osób chorych na astmę mogą prowadzić do zapalenia dróg oddechowych. W Polsce innowacyjne i bardzo skuteczne leczenie astmy ciężkiej jest w całości refundowane w ramach programu lekowego, realizowanego w 50 specjalistycznych ośrodkach w całym kraju.

– Leczenie biologiczne mam od kilku miesięcy, a już jestem przeszczęśliwa, bo ono radykalnie zmieniło moje życie. Jestem zaskoczona, że mogę nabrać powietrza, zrobić wydech, który mam coraz głębszy. Rano wstaję wcześniej, nie mam ataku astmy, nie duszę się. Nie budzę się też w nocy. W ciągu dnia nie zażywam krótko działającego leku rozszerzającego oskrzela, przerywającego duszność, bo jej nie mam. Dziś, po wielu latach choroby, mogę powiedzieć, że mam astmę pod kontrolą i mogę cieszyć się życiem – opowiada Anna Przybysz, u której astmę rozpoznano 44 lata temu, kiedy miała 15 lat.

Akcja bezpłatnych badań skierowana jest do chorych na astmę ciężką. Prowadzona jest w ramach kampanii “Posłuchaj swoich płuc” przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jej celem jest edukacja na temat objawów świadczących o braku prawidłowej kontroli astmy oraz zwiększanie świadomości na temat podstawowych problemów, z jakimi mierzą się pacjenci, takich jak: wybudzenia nocne, stosowanie sterydów w tabletkach, nadużywanie leków doraźnych (krótko działających leków rozszerzających oskrzela) oraz hospitalizacje spowodowane atakami astmy.

Działania w ramach kampanii zostały objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Operatorem medycznym akcji jest Enterna-Medica.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.