Wielkie Badanie Wzroku w salonach Vision Express

Wielkie Badanie Wzroku w salonach Vision Express

Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty ani optometrysty, a co piąty nie wie, czy ma wadę wzroku. 4. edycja kampanii edukacyjnej Vision Express “Wielkie Badanie Wzroku”, która potrwa do końca marca, jest doskonałą okazją, by skontrolować jakość widzenia.

Z badań zrealizowanych wśród 1600 Polaków przez firmę IQS na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku wynika, że co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu, a prawie połowa deklaruje, że ma wadę wzroku (krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność) lub chorobę oczu.

Najbardziej odczuwalnymi objawami są suchość i pieczenie oczu, na które skarży się aż 78 proc. badanych, a ból, zaczerwienienie oraz niewyraźne widzenie sprawia kłopoty ponad 75 proc. respondentów. Niestety większość dostrzega problem dopiero w momencie pojawienia się pierwszych uciążliwych symptomów, kiedy na profilaktykę jest już często za późno, a doraźne działania pomagają zwalczać najczęstsze z dolegliwości, nie przynosząc długofalowego efektu.

Możesz zapobiec pogorszeniu widzenia

Przyczyną występujących dolegliwości może być niewystarczająca dbałość o oczy, do czego przyznaje się blisko 1/3 Polaków. 87 proc. śpi mniej niż 8 godzin na dobę, 79 proc. czyta przy nieodpowiednim świetle, a prawie 60 proc. nigdy nie chroni oczu zimą przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Taki tryb życia nie sprzyja prawidłowej higienie oczu. Przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem oraz spędzanie czasu głównie przed monitorami – komputerów w pracy, a smartfonów i telewizorów w czasie wolnym – mogą prowadzić do pogorszenia jakości widzenia i pogłębiania istniejących już wad. Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków zalecanych przez specjalistów może poprawić kondycję oczu, nie zwalnia jednak z konieczności systematycznych badań.

Regularna kontrola wzroku

Eksperci zgodnie podkreślają: podstawą dbania o wzrok są regularne kontrole u specjalisty.

Z wiekiem nasz wzrok zmienia się, dlatego aby mieć pewność dobrego i komfortowego widzenia, należy badać jego ostrość przynajmniej raz w roku, niezależnie od wcześniej potwierdzonej wady czy występujących dolegliwości. Często ze względu na stopniowe postępowanie wady możemy nie odczuwać pogorszenia widzenia lub je po prostu ignorować. Ma to duży wpływ na codzienne funkcjonowanie różnych grup zawodowych, np. kierowców, operatorów maszyn czy pracowników biurowych, których wzrok nieustannie narażony jest na wytężoną pracę i często decyduje nie tylko o jakości, lecz także o bezpieczeństwie wykonywanych czynnościmówi dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express, organizatora Wielkiego Badania Wzroku.

Jak wskazują wyniki najnowszego badania, świadomość o konieczności regularnych kontroli jest nadal niewystarczająca. Prawie 65 proc. Polaków nie sprawdzało swojego wzroku od ponad roku. Trwające do 31 marca Wielkie Badanie Wzroku jest doskonałą okazją do wizyty u specjalisty i poddania się badaniu w najbliższym salonie Vision Express. Koszt tego badania wynosi jedynie 9 zł.

Więcej szczegółów oraz adresy salonów można znaleźć na stronie www.WielkieBadanieWzroku.pl.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.