Wezwij karetkę, jeśli wystąpią u ciebie te objawy!

Wezwij karetkę, jeśli wystąpią u ciebie te objawy!

Fot. pixabay.com

O przeżyciu, a także łagodniejszym przebyciu choroby wywołanej przez SARS-CoV-2, decyduje szybkie rozpoznanie i w porę rozpoczęta terapia. Nie wolno bagatelizować objawów COVID-19 i czekać z wezwaniem pogotowia.

Pacjenci, chcąc uniknąć kwarantanny, izolacji oraz skierowania na wymaz,  bagatelizują  pierwsze niepokojące objawy. A to właśnie zbyt późne zwrócenie się o pomoc – w momencie już zaawansowanej choroby – jest głównym powodem rosnącej liczby zgonów! – przestrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Coraz więcej chorych umiera na COVID-19

Lekarze skupieni wokół tej organizacji alarmują, że coraz częściej mają do czynienia ze zjawiskiem przeczekiwania objawów COVID-19. Efekt jest taki, że wprawdzie maleje w ostatnim czasie liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów. Umierają osoby nie tylko z grup ryzyka – starsze, obciążone wieloma chorobami, ale przede wszystkim te, które “przegapiły” lub zbagatelizowały pierwsze pojawiające się symptomy choroby.

– Wczesne wykrycie i potwierdzenie zakażenia jest kluczowym punktem w całym procesie terapii i zdrowienia. Większość pacjentów odpowiedzialnie do tego podchodzi: dzwoni, pyta, prosi o testy. Ale jest i druga grupa osób, które po pomoc przychodzą zdecydowanie za późno. Dlaczego? Tacy pacjenci tłumaczą potem, że chcieli uniknąć kwarantanny, izolacji, a także wymazów. Próbowali leczyć się na własną rękę i – jak mówią – “przechodzić” chorobę. Taka postawa w ciągle szalejącej pandemii jest niedopuszczalna – komentuje Bożena Janicka.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają ponadto, że unikanie wymazów w sytuacji wystawionego przez lekarza skierowania jest karalne.

– Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa. Na osobę uchylającą się od tego obowiązku sanepid może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. Tu chodzi jednak nie tylko o zagrożenie wysoką odpowiedzialnością finansową, ale głównie społeczną. Narażanie innych na ciężką chorobę, a w konsekwencji śmierć, jest skrajnym przejawem egoizmu – mówią.

Nie lekceważ tych objawów!

Kiedy należy zgłosić się po poradę lekarską? Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Czy wysoka temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu nadal są pierwszymi i najważniejszymi symptomami koronawirusa? 

– COVID-19 jest bardzo podstępny i szybko się mutuje. Wywołuje coraz to nowe, nietypowe objawy. Często są to bardzo silne bóle mięśni, łydek, pleców, w okolicach łopatek (pacjenci opisują to jakby wyrywano im kawałki ciała). Także bóle głowy, gałek ocznych, ostatnio też bóle jąder u mężczyzn. Dopiero po kilku dniach pojawia się stan podgorączkowy, chrypka, duszność. Każdy nietypowy objaw powinien zapalić czerwoną lampkę.  Natychmiast zgłaszamy się do lekarza, izolujemy od innych, odpoczywamy, zażywamy witaminy. Już na samym początku robimy wszystko, żeby zahamować rozwój wirusa w organizmie. Gdy jest za późno nie działają ani osocze, ani leki antywirusowe, ani respirator, spod którego wielu pacjentów, niestety, nigdy już nie wraca – podkreśla Bożena Janicka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.