Im więcej leków, tym większe ryzyko interakcji między nimi

Im więcej leków, tym większe ryzyko interakcji między nimi

Fot. pixabay.com

Polifarmakoterapia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i interakcji między przyjmowanymi lekami.

#MedSafetyWeek to hasło kampanii edukacyjnej, która w tym roku, już po raz czwarty, trafiła w ostatni tydzień listopada do mediów społecznościowych. I jak co roku zaangażowały się w nią wszystkie organy kontroli leków na świecie, którym zależy na podniesieniu świadomości pacjentów na temat występowania niepożądanych działań leków i informowania o nich.

W tym roku kampania skupiła się na zjawisku polifarmakoterapii, czyli przyjmowania co najmniej czterech leków dziennie. Zwykle wiąże się ją z osobami starszymi, które rutynowo zażywają jednocześnie po kilka leków. Okazuje się jednak, że polifarmakoterapia dotyczy również osób młodszych, które są dotknięte chorobami przewlekłymi i z tego powodu zmuszone są przyjmować większą ilość leków.

Jedna trzecia osób powyżej 75. roku życia przyjmuje co najmniej sześć leków dziennie, a ponad milion ludzi osiem lub więcej.

“Polifarmakoterapię definiuje się jako sytuację, w której pacjent przyjmuje jednocześnie cztery lub więcej leków – zleconych przez lekarza, dostępnych bez recepty lub zaliczanych do tzw. medycyny tradycyjnej. Zwiększa ona prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, poprzez ryzyko zaistnienia interakcji pomiędzy lekami lub żywnością, czy też leczniczymi produktami roślinnymi” – tłumaczą w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który również uczestniczy w kampanii #MedSafetyWeek.

Za pośrednictwem mediów pracownicy urzędu zwracają się do pacjentów i ich rodzin z prośbą o zgłaszanie do niego wszystkich przypadków działań niepożądanych towarzyszących polifarmakoterapii.

“Zebranie i analiza danych na ten temat przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa leczenia wszystkich pacjentów i do wypracowania wskazówek dotyczących właściwego postępowania terapeutycznego” – deklarują przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?