Nie zapominajmy o chorych na zaawansowanego raka piersi

Nie zapominajmy o chorych na zaawansowanego raka piersi

Media chętnie podejmują temat raka piersi, ale zwykle w kontekście profilaktyki i opisywania historii kobiet, u których wykryto go we wczesnym stadium. Zaawansowany rak piersi, który jest nieuleczalny, nadal jest  tematem tabu, a dotknięte nim kobiety żyją w na marginesie społeczeństwa. Tak jakby ich w ogóle nie było.

Z myślą o kobietach dotkniętych zaawansowanym rakiem piersi oraz ich bliskich powstała kampania społeczna „Wykorzystaj czas na życie” (organizatorem jest Fundacja „Żyjmy Zdrowo”). Jej celem jest zmiana postrzegania zaawansowanego raka piersi i kobiet zmagających się z nawrotem choroby. Organizatorzy kampanii chcą pokazać, że kobiety z nawrotem choroby mogą żyć aktywnie, pracować, realizować swoje pasje. Chcą też edukować nas wszystkich, jak wspierać chore i jak z nimi rozmawiać.

W ramach kampanii zaplanowano cykliczne warsztaty dla chorych na raka piersi oraz ich bliskich. W trakcie ich trwania kobiety z zaawansowanym rakiem piersi będą mogły przekonać się, że warto aktywnie spędzać każdy dzień. Nauczą się kaligrafii, dowiedzą, jak wyglądać modnie i pięknie pomimo choroby.

Partnerami kampanii są: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Program Edukacji Onkologicznej, Fundacja „Tam i z powrotem”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum, Fundacja Alivia, Fundacja Rak’n’Roll, Fundacja „Onkocafe” i Fundacja OmeaLife.

Rak jak cukrzyca czy nadciśnienie

Średni czas przeżycia kobiet po nawrocie nowotworu piersi wynosi obecnie kilka lat. Ale medycyna cały czas idzie naprzód. Jej zakres możliwości, jak podkreśla prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, wciąż poszerza się.

– Doszliśmy już do tego, że zaawansowany rak piersi jest traktowany jak choroba przewlekła. Tak dobieramy leczenie, aby dla chorych było ono jak najmniej uciążliwe – mówi prof. Krzakowski.

Nie rezygnujcie ze swoich pasji!

Wiele kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi, martwi się o wpływ, jaki ich choroba będzie miała na ich rodzinę. Często opiekują się dziećmi i krewnymi. Odnoszą sukcesy zawodowe. Są doceniane przez nich. Mimo to czują się odizolowane, pozostawione same sobie i nie czują już takiego wsparcia, jakie otrzymały, kiedy postawiono im  pierwotną diagnozę. Często zamykają się w sobie i odcinają od świata.

Wiele kobiet boi się mówić rodzinie, że ma nawrót choroby, ponieważ od razu kojarzy się to ze śmiercią. Natomiast dzisiejsza medycyna daje nam bardzo dużo nadziei. Jesteśmy w stanie wydłużyć życie chorych, więc musimy się nauczyć i przyzwyczaić do tego, że wiele chorób będzie chorobami przewlekłymi, a wydłużając życie pacjentom, jednocześnie będziemy dbali o jego jakość. Jeśli oswoimy te emocje, to może nie będziemy wpadali w niepokój i nie będziemy rezygnowali niepotrzebnie z wielu aktywności, które dają nam radość – podkreśla dr n. med. Mariola Kosowicz, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?