To badanie trwa tylko kilka minut, a może ci uratować życie

To badanie trwa tylko kilka minut, a może ci uratować życie

Fot. pixabay.com

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że regularne wykonywanie morfologii krwi obwodowej może nas ustrzec przed rozwojem wielu groźnych chorób, w tym nowotworów krwi i szpiku kostnego.

Krwi, której dorosły człowiek ma w swoim organizmie od 4,5 do 5,5 litrów, może zagrażać aż 130 typów i podtypów nowotworów hematologicznych. Należą do nich m.in.:

  • ostra i przewlekła białaczka szpikowa,
  • ostra i przewlekła białaczka limfocytowa,
  • mielofibroza,
  • chłoniaki, w tym np. szpiczak plazmocytowy, chłoniaki Hodkina, chłoniaki nieziarniste.

Wykrycie tych chorób jest możliwe dzięki prostemu badaniu – morfologii krwi obwodowej. Największą zaletą tego badania jest wsparcie diagnostyki wielu chorób krwi i układu krwiotwórczego na wczesnym etapie. Jak podkreślają eksperci, nie warto zwlekać z wykonaniem morfologii krwi obwodowej do wystąpienia objawów, ponieważ są one nieoczywiste i łatwo je przeoczyć.

Objawy nowotworów krwi i szpiku mogą przypominać zmęczenie, infekcję bądź przeziębienie. Należą do nich: męczliwość, nocne poty, gorączka, utrata wagi czy bóle mięśni i stawów. Często ignorowane przez pacjentów, powinny być powodem do odwiedzenia lekarza i wykonania podstawowej morfologii krwi. Jednak pacjenci powinni wykonywać to badanie nie tylko, gdy pojawiają się niepokojące objawy, ale systematycznie – minimum raz w roku. Pozwoli to na regularny wgląd w stan organizmu lub wykrycie choroby na wczesnym etapie, co sprzyja dalszemu leczeniu.

prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wsparciem diagnostyki może być aplikacja BloodLab stworzona przez polskich lekarzy i programistów. Dzięki niej można uzyskać spersonalizowaną interpretację wyników badań laboratoryjnych.

– BloodLab jest narzędziem, które analizuje wyniki badań laboratoryjnych w oparciu o odchylenia, w odniesieniu do innych parametrów, wieku czy płci. Pacjent otrzymuje opis nieprawidłowości oraz wskazówki co do potrzeby konsultacji z lekarzem danej specjalizacji, a lekarz informacje na temat diagnostyki różnicowej, sugerowanych dalszych badań czy prawdopodobne scenariusze kliniczne. To kolejny krok w kierunku wczesnej diagnostyki –  mówi prof. Grzegorz Basak.

Na stronie kampanii “Odpowiedź masz we krwi”, oprócz linku do aplikacji BloodLab, znajduje się krótka ankieta, dzięki której można sprawdzić, czy nadszedł już czas na wykonanie kolejnej morfologii. Można tam również znaleźć cenne wskazówki, jak przygotować się do badania i wiele informacji dotyczących niespecyficznych objawów oraz przebiegu chorób krwi i szpiku. Na platformie można także wykonać test ryzyka nowotworów krwi i szpiku, pobrać przygotowane materiały edukacyjne dla dzieci oraz dorosłych, a także zapoznać się z animacją, która przeniesie nas do świata krwi i naszego organizmu.

Co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór.

W Polsce na nowotwory krwi choruje około 150 tys. osób. Rocznie diagnozowanych jest ponad 6 tys. nowych przypadków.

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory są jedną z głównych przyczyn śmiertelności na świecie – odpowiadają za jeden na sześć zgonów,
z czego 7% dotyczy nowotworów krwi.

W ostatnich trzech dekadach liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła ponad dwukrotnie i należy się liczyć z dalszym wzrostem.

Ponad połowa Polaków (52%) uważa, że morfologia jest obowiązkowym badaniem zlecanym w ramach okresowych badań medycyny pracy, podczas gdy od 1996 r. morfologia krwi nie jest badaniem obowiązkowym dla wszystkich pracowników.

Tylko 19% Polaków wie, że morfologia krwi może pomóc wykryć białaczkę.

Jak pokazują statystyki – 83% Polaków uważa, iż morfologia powinna być wykonywana raz na 12 miesięcy, ale aż 43% wykonuje ją rzadziej, niż zalecają eksperci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowotwory głowy i szyi. Bezpłatne wykłady i konsultacje w Gliwicach

Diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi poświęcony będzie Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.