Światowy Dzień Walki z Otyłością. Dlaczego ją przegrywamy?

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Dlaczego ją przegrywamy?

Tempo rozprzestrzeniania się epidemii otyłości w Polsce jest zatrważające. I nie dotyczy tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Co można zrobić, żeby zahamować to zjawisko?

O ile w 1975 roku na świecie było 3,2 proc. otyłych mężczyzn i 6,4 proc. otyłych kobiet, to już w 2014 roku ten odsetek wzrósł do 10,8 proc. mężczyzn i 14,9 proc. kobiet. Jeśli nic się nie zmieni, czeka nas prawdziwa plaga otyłości – według prognoz  w 2025 roku na tę groźną chorobę cierpieć będzie na świecie już 18 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet.

Coraz więcej otyłych dzieci

W Polsce, według danych Instytutu Żywności i Żywienia, z problemem nadwagi lub otyłości zmaga się obecnie 67,3 proc. dorosłych mężczyzn i 53 proc. dorosłych kobiet. W 2030 roku z nadwagą lub otyłością może zmagać się 2/2 wszystkich Polaków.

Alarmującym, jak podkreślają eksperci, jest utrzymywanie się tendencji wzrostu nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci, zaliczanych od blisko 10 lat do najszybciej tyjących w Europie. Już dziś co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość, a odsetek ten wzrósł wyraźnie w ostatnich czterech latach.

„Otyłość jest obecnie drugą po paleniu papierosów najczęstszą cywilizacyjną przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Jej konsekwencje są coraz groźniejsze. Stanowi ona główną przyczynę nowotworów złośliwych, takich jak rak jelita grubego, rak piersi i rak gruczołu krokowego, chorób układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze), cukrzycy typu 2, czy kamicy żółciowej” – podkreśla prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Instytut wykorzystuje każdą okazję, a taką jest m.in. obchodzony dzisiaj Światowy dzień Walki z Otyłością, by podnosić świadomość Polaków na temat otyłości. Stara się również popularyzować swoje projekty edukacyjne, takie jak zrealizowany już w latach 2011-2016 program „Zachowaj równowagę”. Jednym z głównych jego zadań była edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia oraz aktywności fizycznej w przedszkolach i szkołach (podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych), a także ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży. W projekcie wzięło udział łącznie 1600 placówek edukacyjnych z całej Polski (ponad 380 tys. dzieci).

Walce z otyłością służy również strona internetowa działającego w IŻŻ Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Jest ona źródłem wiarygodnych informacji o zdrowym żywieniu. Codziennie oprócz niedziel udzielane są za pośrednictwem tej strony porady online, z których może skorzystać każdy, kto chce odżywiać się zdrowo.

Kongres o problemach z odżywianiem dzieci i młodzieży

Problematyce zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży poświęcony zostanie IV Narodowy Kongres Żywieniowy – zacznijmy działać!, który odbędzie się w dniach 25-26 stycznia 2019 roku na Stadionie PGE w Warszawie. Organizator tego dorocznego spotkania, Instytut Żywności i Żywienia, już dziś serdecznie zaprasza na nie zarówno lekarzy i dietetyków, jak i pasjonatów zdrowego żywienia.

W programie kongresu przewidziano dwa dni wykładów, wymiany doświadczeń oraz spotkań z wybitnymi polskimi ekspertami z dziedziny medycyny, żywienia i dietetyki, a także debaty dotyczące problemów żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

W pierwszym dniu odbędą się sesje naukowe, odpowiadające na kluczowe zagadnienia dotyczące przyczyn otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce, zaburzeń odżywiania jako problemu cywilizacyjnego, aktywności fizycznej oraz praktyki w profilaktyce i leczeniu otyłości (w tym motywacji dzieci i rodziców, diety, wpływu stresu na nawyki żywieniowe). Zakończy go debata „Nauka i przemysł – jak zjednoczyć siły we wspólnej walce z otyłością?”.

Do uczestnictwa w drugim dniu kongresu organizatorzy zapraszają szczególnie pedagogów, dyrektorów szkół i rodziców. „Przez cały dzień prowadzone będą prezentacje i debaty poświęcone różnym aspektom profilaktyki otyłości wśród dzieci i młodzieży – od przyczyn nadwagi i nawyków zakupowych, przez rolę poszczególnych posiłków, wyzwania współczesnej aktywności fizycznej i zaburzenia odżywiania, po aspekty marketingu w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych i wykorzystanie mediów w przestrzeni edukacji” – zapowiada prof. Jarosz.

Elementem wspólnym dla obu dni IV Narodowego Kongresu Żywieniowego będzie prezentacja nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży wraz z zaleceniami.

CZYTAJ TAKŻE:

Otyłość to choroba, którą można leczyć. Jak?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Long-COVID, czyli odległe skutki infekcji COVID-19 u dzieci

PIMS był do tej pory jedyną znaną konsekwencją