„Z niepokojem obserwujemy rosnącą popularność w Polsce tzw. alternatywnych metod leczenia nowotworów. Szczególne diety, dożylne wlewy witamin, suplementy czy „terapie energetyczne” są zupełnie nieskuteczne i mogą prowadzić do niekorzystnych, często nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych” – przestrzega Polska Liga Walki z Rakiem.
Nie jest tajemnicą, że pacjenci i ich bliscy sięgają po wszelkie możliwości, które ich zdaniem mogą pomóc w walce z chorobą. Niestety zdarza się, że decydują się na przyjmowanie preparatów niebędących lekami, odraczając, a nawet rezygnując z leczenia onkologicznego. Nie dociera do nich, że osoby propagujące „cudowne” sposoby leczenia raka kierują się wyłącznie chęcią zarobku, a nie udzielenia pomocy. Cynicznie wykorzystują strach, niepewność i brak wiedzy pacjentów.
NIE dla alternatywnych metod leczenia raka
W podobnym tonie jak Polska Liga Walki z Rakiem wypowiada się Polskie Towarzystwo Onkologiczne. W oficjalnym stanowisku podjętym w sprawie działalności osób i firm stosujących metody niekonwencjonalne w leczeniu nowotworów podkreśla, że z niepokojem obserwuje rosnącą popularność metod, które nie mają naukowego potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa i stanowczo sprzeciwia się działalności szarlatanów czy naturopatów, oferujących niesprawdzone terapie przeciwnowotworowe, narażając pacjentów na poważne konsekwencje utraty zdrowia, a nawet życia.
„Prowadzone od wielu dekad badania naukowe jednoznacznie wskazują, że skuteczność leczenia nowotworów zależy od wczesnej diagnozy, opartej na badaniach obrazowych i histopatologicznych, oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia onkologicznego zgodnie z aktualnymi standardami medycznymi. Niestety, osoby stosujące metody niekonwencjonalne często odradzają pacjentom poddanie się procedurom w ramach onkologii konwencjonalnej” – czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności jest odradzanie pacjentom zrobienia biopsji, która jest podstawą diagnostyki, a jej niewykonanie prowadzi do opóźnienia postawienia prawidłowej diagnozy oraz rozpoczęcia skutecznej terapii.
Nie odwlekajcie leczenia onkologicznego!
Lekarze onkolodzy przypominają, że odwlekanie lub rezygnacja z konwencjonalnego leczenia onkologicznego, takiego jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia czy terapie celowane, może prowadzić do rozwoju choroby oraz zmniejszenia szans na wyleczenie. I podkreślają, że istnieje wiele skutecznych metod leczenia nowotworów, które mogą znacząco poprawić rokowania pacjentów, jeśli są wdrożone na odpowiednim etapie choroby.
Polskie Towarzystwo Onkologiczne apeluje do pacjentów o zachowanie ostrożności wobec ofert terapii niekonwencjonalnych, które często bazują na obietnicach bez pokrycia i wprowadzają w błąd osoby szukające ratunku. Zachęcamy do korzystania z konsultacji z wykwalifikowanymi specjalistami onkologii oraz do podejmowania decyzji terapeutycznych opartych na rzetelnej wiedzy medycznej.
Zarówno Polska Liga Walki z Rakiem, jak i Polskie Towarzystwo Onkologiczne zapewniają, że priorytetem jest dla nich zdrowie i dobro pacjentów, dlatego zachęcają chorych do korzystania z terapii opartych na dowodach naukowych, które zapewniają najwyższą jakość opieki onkologicznej.