Rzuć palenie, będziesz zdrowszy!

Rzuć palenie, będziesz zdrowszy!

- Zdrowie

W niedzielę 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Czy to nie odpowiednia okazja, żeby rzucić palenie i zacząć oddychać pełną piersią? Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zróbcie to teraz. Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że nie warto puszczać wcale nie takiej małej kasy z dymem, a do tego narażać się na zachorowanie na raka płuca.

– Powodów do rzucenia palenia jest wiele, a każdy z nich jest dobry. Nie warto szukać specjalnych okazji, by podjąć decyzję o zerwaniu z nałogiem. Czy Światowy Dzień bez Papierosa albo zbliżający się Międzynarodowy Dzień Dziecka nie jest wystarczającym powodem, żeby przestać palić? – zachęca Irena Przepiórka z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie.

Mimo że palenie wychodzi z mody, jest ono nadal jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce. W 2014 r. 28% mężczyzn i 19% kobiet deklarowało, że pali codziennie. I choć jest to mniej niż w poprzednich latach, to i tak za dużo. Na szczęście zaczynają to rozumieć bardzo młodzi ludzie – odsetek palących 15-latków zmniejszył się w ciągu ostatnich kilkunastu lat z 21% w 2002 r. do 10% w 2014 r., a 15-letnich nastolatek z 12% do 10%.

Niepokojącym zjawiskiem jest palenie dorosłych w obecności dzieci. 38% palaczy przyznaje, że narażają swoje dzieci na bierne palenie, które jest dla nich tak samo szkodliwe jak palenie papierosa. Dzieciaki wdychają przecież rakotwórcze substancje!

Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, bo nie przemawia do ciebie wystarczająco fakt, że co roku z powodu nowotworów związanych z paleniem tytoniu umiera w Polsce ok. 25 tys. ludzi, zajrzyj na stronę www.jakrzucicpalenie.pl i dowiedz się, jak rozstać się z nałogiem. A może wolisz skorzystać z porady ekspertów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, dyżurujących pod nr. 801 108 108?

W Polsce dostępne są wszystkie skuteczne metody wspierające proces rzucenia palenia – zapewnia Irena Przepiórka.

Spróbuj odstawić to śmierdzące świństwo! Uwierz mi, to jest możliwe, skoro mnie się udało. Rzuć palenie, będziesz zdrowszy!

 

Co zyskasz, rzucając palenie?

* Po 20 minutach do normy wraca ciśnienie krwi i tętno.

* Po 8 godzinach spada poziom tlenku węgla.

* Po 24 godzinach znacznie zmniejsza się ryzyko ostrego zawału.

* Po 38 godzinach zmysły smaku i węchu zaczynają działać normalnie.

* Po 2-12 tygodniach wzmacnia się układ krążenia i poprawia kondycja fizyczna.

* Po 1-9 miesiącach znika kaszel, poprawia się wydolność układu oddechowego.

* Po roku o połowę spada ryzyko zawału serca.

* Po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani i przełyku, obniża się również ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

* Po 10 latach prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła.

* Po 15 latach ryzyko  zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

1771 zakażonych. Wirus paraliżuje kolejne szpitale

41 pracowników i pacjentów Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc