Regularne ćwiczenia umysłowe zwiększają możliwości mózgu

Regularne ćwiczenia umysłowe zwiększają możliwości mózgu

Regularne ćwiczenia umysłowe zwiększają możliwości mózgu — poprawiają funkcje poznawcze i sprawność umysłową. Dowodzą tego wyniki badania ASICS, w którym wzięli udział zawodnicy z całego świata na co dzień uprawiający sporty umysłowe, takie jak e-sport, scrabble czy szachy.

Regularne ćwiczenia mogą znacznie poprawić funkcje poznawcze i sprawność umysłową. Od poprawy pamięci krótkotrwałej, po zwiększenie poziomu koncentracji. Sport zwiększa moc mózgu, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, również w życiu prywatnym — przekonuje ASICS.

Regularne ćwiczenia przynoszą radykalną poprawę

Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy uczestnicy eksperymentu zauważyli u siebie radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Już po czterech miesiącach regularnych zajęć sportowych odnotowali korzystne dla swojego mózgu efekty. Międzynarodowe rankingi graczy poprawiły się aż o 75 proc., po raz kolejny udowadniając ścisłą zależność pomiędzy ciałem a umysłem. Funkcje poznawcze wzrosły średnio o 10 proc., zdolności rozwiązywania problemów zwiększyły się o 9 proc., pamięć krótkotrwała wzrosła o 12 proc., a szybkość przetwarzania i czujność poprawiły się o 10 proc. Poziom pewności siebie w grupie wzrósł o 44 proc., koncentracja poprawiła się o 33 proc., a poziom lęku spadł o 43 proc.

Badania pokazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w pobudzaniu funkcji mózgu, jak nauka drugiego języka, codzienne czytanie, gra na nowym instrumencie muzycznym lub układanie puzzli każdego dnia.

Eksperyment opracował i przeprowadził prof. Brendon Stubbs, znany badacz ruchu i umysłu. Każdy gracz postępował zgodnie z programem treningowym przygotowanym przez trenera biegania, Andrew Kastora. Plan zajęć obejmował umiarkowany trening kardio i siłowy oraz zwiększenie aktywności fizycznej do 150 minut tygodniowo. Prof. Stubbs zmierzył poprawę kondycji psychicznej uczestników na podstawie ich wyników w grach umysłowych, testach poznawczych i kwestionariuszach świadczących o ich samopoczuciu w ciągu czteromiesięcznego okresu badawczego.

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są dobre dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, ale ich wpływ na funkcje poznawcze nie był badany w takim zakresie nigdy wcześniej. Chcieliśmy zbadać wpływ sportu na osobach, które polegają na własnych zdolnościach poznawczych – profesjonalnych graczach umysłowych. Nasze wyniki pokazują znaczną poprawę ich funkcjonowania poznawczego, w tym poziomu koncentracji i umiejętności rozwiązywaniu problemów. Ćwiczenia stymulują pojawienie się nowych komórek w mózgu i zwiększają przepływ krwi do hipokampa i kory przedczołowej, które odpowiadają za pamięć czy przetwarzanie informacji. Jeśli aktywność fizyczna potrafi poprawić wydajność umysłową profesjonalnych graczy umysłowych, możemy tylko wyobrazić sobie, jak może wpłynąć na każdego z nas. Od zwiększenia koncentracji podczas nauki przed ważnym egzaminem lub poprawy czujności przed prezentacją w pracy, sport może zwiększyć moc naszego mózgu – powiedział prof. Brendon Stubbs.

Poza wykazaniem, że ćwiczenia poprawiły funkcje poznawcze uczestników i możliwości gry, prof. Stubbs odkrył również, że samopoczucie psychiczne graczy znacznie się poprawiło, a średni wynik State of Mind wzrósł o 31 proc. Średnia ocena stanu umysłu na początku badania wynosiła poniżej średniej 58, a na koniec wzrosła do poziomu 76.

Te wyniki są zdumiewające i świadczą o sile sportu. Na początku badania wielu uczestników nie potrafiło biec dłużej niż minutę, więc ich plany treningowe musiały być umiarkowane. 150 minut tygodniowo mogło robić wrażenie, ale przy odpowiednim zarządzaniu czasem wystarczyło 5 sesji po 30 minut. Bez względu na poziom sprawności, korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń są dostępne dla każdego z nas – stwierdził główny trener badania, Andrew Kastor.

Regularne ćwiczenia — efekty udokumentowane w filmie

Zainspirowana eksperymentem ekipa filmowa śledziła losy czterech profesjonalnych zawodników, którzy brali udział w regularnych ćwiczeniach, aby poprawić swoje rankingi na arenie międzynarodowej. W rezultacie powstał film dokumentalny „Mind Games – The Experiment”, którego narratorem jest uznany brytyjski aktor i działacz na rzez zdrowia psychicznego, Stephen Fry. Pełnometrażowy film dokumentuje podróż czterech graczy – Kassa Korley, Ryoei Hirano, Ben Pridmore oraz Sherry Nhan – którzy specjalizują się kolejno w szachach, madżongu, grach pamięciowych i e-sporcie, rywalizując w profesjonalnych turniejach na całym świecie.

Nasza filozofia założycielska jest dosłownie ukryta w naszej nazwie – Anima Sana In Corpore Sano, czyli „w zdrowym ciele, zdrowych duch”. Zawsze zachęcaliśmy do uprawiania sportu zarówno dla korzyści fizycznych, jak i psychicznych, natomiast po raz pierwszy zbadaliśmy jego prawdziwy wpływ na funkcjonowanie poznawcze. „Mind Games – The Experiment” ukazuje siłę ćwiczeń i ich wpływ na wyostrzenie umysłu. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu filmy dokumentalnego, każdy, niezależnie od wieku, budowy ciała czy poziomu sprawności, zainspiruje się do ruchu i pobudzi swój mózg – podsumował wiceprezes ASIS EMEA, Gary Raucher.

Film dokumentalny „Mind Games – The Experiment” można oglądać na Prime Video od 19 stycznia. Link do trailera: https://www.youtube.com/watch?v=VOgA9VVvCpg 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci? Rusza badanie wśród 7-latków

Instytut Matki i Dziecka rozpoczyna pierwsze w Polsce