Polka u ginekologa. Rośnie liczba kobiet, które wybierają prywatne wizyty

Polka u ginekologa. Rośnie liczba kobiet, które wybierają prywatne wizyty

Fot. pixabay.com

Rośne liczba Polek, które decydują się na korzystanie wyłącznie z prywatnych wizyt u ginekologa, wynika z raportu “Polka u ginekologa 2024”, opracowanego przez Kliniki.pl na podstawie badania przeprowadzonego przez SW Research wśród kobiet w wieku 18-70 lat.

Raport “Polka u ginekologa 2024″wskazuje, że aż 60,5 proc. kobiet skorzystało kiedykolwiek z prywatnej opieki ginekologicznej, podczas gdy z usług ginekologicznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia korzystało 75,9 proc. kobiet. Co istotne, tylko 39,5 proc. Polek korzysta z usług ginekologicznych wyłącznie w ramach NFZ, co oznacza, że dla wielu kobiet publiczna opieka zdrowotna nie jest wystarczająco efektywna w zapewnieniu im odpowiedniej opieki ginekologicznej.

24 proc. Polek decyduje się wyłącznie na prywatne wizyty u ginekologa, co stanowi wyraźny sygnał, że brak zaufania do publicznej służby zdrowia jest znaczącym problemem. Z kolei 36,4 proc. Polek korzysta zarówno z prywatnej, jak i publicznej opieki.

Młodsze Polki wybierają prywatne wizyty

Raport pokazuje wyraźną tendencję wśród młodszych kobiet. W kategorii wiekowej 18-24 lata aż 46,7 proc. Polek wybiera prywatną opiekę ginekologiczną, co jest wyższym wynikiem niż w przypadku korzystania wyłącznie z NFZ. W przedziale wiekowym 25-34 lata ten odsetek wynosi 37,3 proc. Wśród starszych kobiet sytuacja wygląda inaczej — w grupie wiekowej 60-70 lat tylko 9,9 proc. korzysta z prywatnej opieki.

Wpływ na decyzje dotyczące wyboru prywatnej opieki ginekologicznej mają oczywiście uzyskiwane dochody. Wśród kobiet zarabiających do 3000 zł zaledwie 13,5 proc. korzysta wyłącznie z prywatnej opieki. Natomiast w grupach zarabiających powyżej tej kwoty odsetek korzystających z prywatnych usług wynosi 27 proc., niezależnie od wysokości zarobków. To pokazuje, że dla bardziej zamożnych kobiet publiczna opieka zdrowotna staje się mniej atrakcyjna.

Profilaktyka zdrowotna w kryzysie

Raport “Polka u ginekologa 2024” zwraca także uwagę na problem profilaktyki raka szyjki macicy. Mimo dostępności szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), poziom szczepień w Polsce pozostaje niski. Brak szerokiej promocji tego rozwiązania stanowi istotny problem, który zwiększa ryzyko zachorowań. Wczesna profilaktyka, szczególnie wśród młodych dziewcząt, jest kluczowa w zapobieganiu rozwojowi tej groźnej choroby.

W tym roku zorganizowaliśmy akcję Mapa Ginekologów, w której pacjentki mogą pobrać vouchery obniżające wartość płatnej wizyty u ginekologa o 75 zł. W ramach ewaluacji tego projektu oraz rozmów z pacjentkami nasi respondenci potwierdzili, jak pomocna jest to forma wsparcia. Odbiór akcji wśród pacjentek, które skorzystały ze wsparcia, jest w 100 proc. pozytywny

– mówi Marcin Fiedziukiewicz, prezes Kliniki.pl i autor raportu “Polka u ginekologa 2024”.

Raport dostarcza szczegółowych danych dotyczących stanu zdrowia intymnego Polek oraz roli prywatnej opieki zdrowotnej. W celu otrzymania raportu wystarczy napisać na adres marketing@kliniki.pl.

Źródło: Kliniki.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Food4face – kosmetyki z miłości do skóry i natury

O wyjątkowości kosmetyków food4face świadczy nie tylko skuteczność pielęgnujących formuł, ale też reguły, których przestrzega marka eco soft. To idealna propozycja dla klientów podejmujących świadome decyzje zakupowe.