Polka w Europie wie, jak dbać o zdrowie

Polka w Europie wie, jak dbać o zdrowie

Fot. Deva

Ponad 30 wykładów na temat bardzo częstych, ale i rzadko występujących chorób wypełniło program konferencji “Polka w Europie”, zorganizowanej już po raz 16. dla dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych zajmujących się zdrowiem i urodą.

W gościnnych progach Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Urzędu Miasta Krakowa rozmawialiśmy na temat osiągnięć współczesnej medycyny i nowych technologii, dzięki którym można dzisiaj leczyć choroby, wobec których jeszcze niedawno lekarze byli zupełnie bezradni. Dziś wiadomo coraz więcej na ich temat i coraz więcej można zrobić, żeby im zapobiec.

Coraz większą wagę przywiązujemy również do środowiska, które nas otacza. Buntujemy się przeciwko zanieczyszczeniom powietrza. Domagamy się przepisów antysmogowych i karania “trucicieli” za nieprzestrzeganie prawa.

Na szczęście coraz więcej samorządów podejmuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza. System jego monitorowania jest coraz skuteczniejszy, na czym zyskują m.in. nasze płuca i serca. Mimo to Polska nadal znajduje się w czołówce krajów o największym stężeniu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 (według raportu “Air quality in Europe” z 2016 roku, gorsza jest od nas tylko Bułgaria) oraz benzoalfapirenów (w tym względzie jesteśmy liderem).

“Czas na czyste powietrze” – głosi kampania edukacyjna skierowana do lekarzy, nauczycieli, liderów organizacji pozarządowych i dziennikarzy. Musimy uświadomić ludziom, którzy w sezonie grzewczym spalają muł, miał węglowy, śmieci i różne niebezpieczne odpady, że trują nie tylko siebie i swoje rodziny, ale również sąsiadów.

Dziś uczestnicy konferencji wyruszają na dalszą część konferencji do Ambasady RP w Wiedniu.

Ogólnopolską Konferencję “Polka w Europie” od samego początku organizuje Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W tym roku otrzymało wsparcie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?