Oregano jest popularną nazwą lebiodki pospolitej (Origanum vulgare). Zioło to znane było i stosowane już w starożytności. Choć dziś kojarzone jest przede wszystkim jako doskonała przyprawa w kuchni włoskiej, to jednak warto po oregano sięgnąć także w przypadku wielu dolegliwości. Sprawdź, jakie oregano ma właściwości i zastosowanie.
Właściwości oregano
Oregano jest dziś jedną z najlepiej przebadanych roślin. Naukowcy odnaleźli w niej wiele cennych witamin i składników mineralnych, m.in. potas, wapń i witaminę K, magnez, żelazo czy kwas foliowy. Warto jednak pamiętać, że w formie suszonego lub świeżego zioła ilość tych składników jest bardzo niewielka. Oregano nie może więc stanowić głównego źródła tych składników w diecie.
Ponadto oregano zawiera liczne prozdrowotne składniki, w tym flawonoidy, olejki eteryczne i garbniki, które pozytywnie wpływają na organizm, a nawet wspomagają jego leczenie. Dzięki zawartym substancjom oregano wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Ponadto wspomaga pracę jelit i usprawnia trawienie. Stosowane jest również w przypadku chorób górnego układu oddechowego, ponieważ wykazuje działanie rozkurczowe mięśni oskrzeli i zwiększa wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych.
Jak wykorzystać oregano?
Oregano można hodować samodzielnie w domu. W postaci świeżych listków jest doskonałym składnikiem sałatek, a także stanowi idealne uzupełnienie pizzy. Szersze zastosowanie ma jednak oregano w postaci suszonej. Wówczas stanowi przyprawę, która doskonale komponuje się z oliwą i czosnkiem, a także licznymi sosami do mięs czy ryb.
Aby skorzystać z właściwości leczniczych oregano, najlepiej sięgnąć po przygotowywany z niego olejek. Wytwarzany jest z górnych partii liści i pąków. Wszystkie składniki zawarte w roślinie są mocno skoncentrowane, dzięki czemu olejek ma mocniejsze działanie. W tej postaci stosowany jest między innymi w przypadku chorób dróg oddechowych, problemów z trawieniem czy grzybic wywołanych przez candida albicans. Pomoże także zwiększyć odporność organizmu i działa ochronnie na wątrobę. Więcej o olejku z oregano przeczytasz tutaj https://synergiczni.pl/suplementy/olejek-z-oregano-na-co-pomaga-i-jak-go-stosowac
Olejek z oregano można spożywać bezpośrednio lub stosować powierzchniowo na skórę. Ważne jest, aby przed wypiciem rozcieńczyć go z wodą. Przed nałożeniem na skórę z kolei warto wykonać próbę alergiczną i zobaczyć, jak skóra na niego zareaguje. Olejek z oregano nie powinien być stosowany przez osoby z alergiami i kobiety w ciąży lub karmiące.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY