Onko-olimpijczycy na start!

Onko-olimpijczycy na start!

- Aktualności
Fot. pixabay.com

VII edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada dla dzieci i młodzieży z chorobami nowotworowymi rozpocznie się 24 sierpnia 2018 roku o godzinie 10.00 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W zawodach wystartują młodzi zawodnicy z Polski, Ukrainy, Litwy, Słowacji, Rumunii i Turcji.

Imprezę otworzy bieg z pochodnią aktora Tomasza Ciachorowskiego. Onko-Olimpiadę 2018 poprowadzą znani prezenterzy Beata Tadla i Conrado Moreno, wa wspierać i kibicować młodym sportowcom będą: Kuba Wesołowski, Mateusz Damięcki, Szymon Majewski, Marta Manowska, Anna Korcz, Adi Kowalski oraz Paweł Stasiak.

“Onko-Olimpiada, jako jedyna tego typu impreza sportowa dla pacjentów onkologicznych na świecie, to nie tylko współzawodnictwo sportowe, ale również świetna zabawa i wspólna radość z pokonania choroby. Cieszymy się, że naszym zawodnikom będą kibicować ich bliscy – rodzice i przyjaciele oraz znani i lubiani aktorzy, sportowcy, muzycy. Taki doping świetnie zagrzeje naszych uczestników do walki” – mówi Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, inicjator i organizator Onko-Olimpiady.

W tegorocznych igrzyskach tradycyjnie wezmą udział pacjenci wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce (13 drużyn), jak również pacjenci z zagranicy (6 drużyn) – łącznie blisko 450 osób. Uczestnicy będą rywalizować m.in. w lekkoatletyce (bieg na 60 metrów, bieg na 100 metrów), skokach w dal, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, chodzie z asystą, piłce nożnej, badmintonie, pływaniu, tenisie stołowym i łucznictwie.

“Udział w Onko-Olimpiadzie to dla mnie wielka szansa. Mam okazję zapomnieć o chorobie i poznać wiele osób oraz zintegrować się z tymi, którzy mają podobne doświadczenia. Moje dyscypliny to badminton i ping-pong. W tych konkurencjach radzę sobie całkiem nieźle. Z chorobą wygrałem życie, w olimpiadzie liczę na nagrodę rzeczową” – mówi Dawid Ptak, jeden z zawodników.

Zwieńczeniem zawodów będzie koncert zespołu Bucovina Orchestra oraz integracyjny grill, połączony z dyskoteką dla zawodników, rodziców, wolontariuszy oraz organizatorów wydarzenia.

Tegoroczną edycję Onko-Olimpiady patronatem honorowym objęli: małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, Rzecznik Praw Dziecka oraz Polski Komitet Paraolimpijski. W komitecie honorowym zasiedli m.in.: premier, minister zdrowia, wojewoda mazowiecki, Rzecznik Praw Pacjenta, metropolita warszawski, marszałek województwa mazowieckiego oraz prezydent m. st. Warszawy.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Wczesne wykrycie szansą na życie

Techniki medycyny nuklearnej umożliwiają diagnostykę raka na najwcześniejszym