Nie używaj soli fizjologicznej w zespole suchego oka!

Nie używaj soli fizjologicznej w zespole suchego oka!

Red squirrel eyes, macro photo. Conjunctivitis, eye disease.

Powszechny mit o stosowaniu soli fizjologicznej w leczeniu zespołu suchego oka powoduje, że wciąż sięga po nią wiele osób. Niestety, zamiast ulgi, powoduje ona, że oko jest jeszcze bardziej podrażnione i nadmiernie wysuszone.

Sól fizjologiczna to jałowy, 0,9-procentowy roztwór, który znajduje wiele zastosowań. Używana jest do przemywania dziecięcych oczu i nosków, inhalacji czy oczyszczania skaleczeń i ran. W okulistyce jest bezpiecznym środkiem do przepłukania oka, gdy dostanie się do niego ciało obce, np. rzęsa czy piasek. Wspomaga również leczenie zapalenia spojówek. Jednak stosowanie jej w leczeniu zespołu suchego oka to błąd. Na pytanie, dlaczego odpowiada dr Małgorzata Zaraś, kierownik okulistyki w Centrum Medycznym CMP.

Chwilowe zwilżenie oka, a nie ulga w cierpieniu

Jak podkreśla ekspertka, o stosowaniu roztworu soli fizjologicznej można powiedzieć jedynie, że zwilża powierzchnię oka. Kontrowersyjne jest natomiast stosowanie tego preparatu jako substancji leczniczej w zespole suchego oka.

dr Małgorzata Zaraś

Trzeba pamiętać, że zespół suchego oka to poważna choroba związana z zaburzeniem równowagi powierzchni oka, wynikającej ze zmniejszonej produkcji łez lub nadmiernego ich odparowywania. Zapuszczona sól fizjologiczna tylko chwilowo zwilża i odświeża oko, ale jej regularne stosowanie może zaburzyć naturalny film łzowy. Poza tym kropla wodnego roztworu nie utrzymuje się długo na powierzchni oka – odparowuje i odpływa do dróg łzowych po kilku mrugnięciach. Jeśli miałaby być skuteczna, nawilżanie trzeba by powtarzać bardzo często. To natomiast przyczyniłoby się do „zmywania” z powierzchni oka trójwarstwowego filmu łzowego – tłumaczy dr Małgorzata Zaraś.

Jak powinno się leczyć zespół suchego oka?

W leczeniu zespołu suchego oka należy stosować krople nawilżające. Często jako pierwsze lekarz przepisuje pochodne hialuronianu, który jest naturalnym składnikiem łez. Warto zwrócić uwagę, aby preparat nie zawierał konserwantów, które zwykle uczulają i paradoksalnie silnie wysuszają gałkę oczną. Jeśli krople nawilżające nie przynoszą ulgi, to lekarz okulista, po odpowiedniej ocenie oka, zaleci dodatkowo krople poprawiające jakość warstwy śluzowej lub tłuszczowej. Są to preparaty, które naśladują swoim składem film łzowy, a więc raczej emulsje jednocześnie nawilżające i natłuszczające gałkę oczną, zmniejszające odparowywanie wodnej warstwy łez.

W leczeniu zespołu suchego oka ważną rolę odgrywa też stan zapalny powierzchni oka, obecnie leczony preparatami zawierającymi steryd. Choć przypisywane są mu potencjalne liczne działania niepożądane, to wraz z odpowiednio dobranymi kroplami nawilżającymi przyczynia się on do szybkiej poprawy jakości nawilżenia powierzchni oka – mówi ekspertka.

Stosowanie soli fizjologicznej przez osobę z zespołem suchego oka przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Na pewno nie przynosi ulgi, wręcz przeciwnie – sprawia, że oko jest jeszcze bardziej podrażnione i nadmiernie wysuszone. – Jeśli podejrzewamy u siebie to schorzenie lub cierpimy na nie, przede wszystkim należy zasięgnąć porady dobrego specjalisty i jak najszybciej wdrożyć leczenie, które poprawi komfort życia – przypomina okulistka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.