Dlaczego warto myć ręce mydłem w kostce?

Dlaczego warto myć ręce mydłem w kostce?

Mydło w kostce to niedrogi i podstawowy środek do walki z pandemią. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby w ramach walki z koronawirusem jak najczęściej myć ręce wodą z mydłem.

Zwykła, tradycyjna kostka mydła wraca do łask. Choć ma nieskomplikowany skład, to skutecznie usuwa brud i drobnoustroje z naszych rąk, w tym także wirusa SARS-CoV-2. Mydło w kostce jest wygodne w użyciu, przyjazne dla środowiska i przy tym niedrogie.

O konieczności mycia rąk wodą z mydłem mówi też głośno UNICEF, który niesie pomoc dzieciom i ich rodzinom dotkniętym skutkami pandemii w krajach rozwijających się.

Mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych przed koronawirusem oraz wieloma infekcjami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jakie kroki powinni podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom.

[Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF]

Jak poprawnie umyć ręce?

Okazuje się jednak, że nie wszyscy dokładnie myją ręce. W opinii epidemiologów myjemy je zbyt rzadko, niedokładnie i za krótko. Drobnoustroje w codziennym życiu mogą gromadzić się niemal wszędzie. Dlatego ręce należy myć mydłem co najmniej kilka-kilkanaście razy dziennie, w tym m.in. przed i po posiłkach, po wyjściu z toalety, po przyjściu do pracy i do domu oraz po każdorazowym kontakcie ze zwierzętami. Poprawne umycie dłoni powinno trwać minimum 30 sekund.

Po zwilżeniu wodą i dokładnym rozprowadzeniu mydła w kostce w dłoniach, należy najpierw umyć dokładnie ich część wewnętrzną, a potem zewnętrzną. Następnie trzeba starannie umyć opuszki palców wraz z paznokciami, kciuki i nadgarstki. Po spłukaniu piany, dłonie należy obmyć bieżącą wodą i dokładnie wytrzeć w czysty lub jednorazowy ręcznik.

Pod względem chemicznym mydło to sól metalu i wyższych kwasów tłuszczowych. To związek powierzchniowo czynny, który powoduje kurczenie się warstwy zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów przyczepionych do powierzchni skóry, co ułatwia ich spłukiwanie. Zatem wszelkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące higieny osobistej z użyciem detergentów takich jak mydła, również w kostkach, mają chemiczne podstawy i mogą być jednym z najlepszych sposobów w ograniczaniu ryzyka zakażenia wirusami – mówi dr n. farm. inż. Sylwia Andrzejczuk z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Co przemawia za mydłem w kostce?

Mydło w kostce ma wiele zalet. Oprócz tego, że usuwa ze skóry brud i drobnoustroje, w tym wirusy, jest bardzo praktyczne. Możemy je zabrać do pracy, do kosmetyczki podczas podróży, a także do samochodu czy samolotu. Nie ma obaw, że się wyleje. Ze względu na niskie ryzyko mikrobiologiczne, mydło w kostce nie wymaga stosowania konserwantów.

Istnieje bardzo duży wybór mydeł w kostkach: do każdego rodzaju skóry, dla alergików, o różnych zapachach  kolorach i kształtach. Mydło w kostce może stanowić dekorację, a przechowywane w szafie z ubraniami utrzymuje ładny zapach.

Co ważne: mydło w kostce jest przyjazne dla środowiska! W przeciwieństwie do mydeł w płynie, nie trzeba kupować go wraz z plastikowymi butelkami, pompkami czy zakrętkami, ani foliowymi saszetkami refill, które później zaśmiecają świat. Poza tym, jest produktem pochodzenia naturalnego i ulega biodegradacji – przekonuje Artur Rusinek, prezes zarządu Betasoap, producenta mydła.

Informacje o tym, że można zarazić się bakteriami z tzw. kożucha, który powstaje na powierzchni mokrego mydła, to mit. Co prawda, wilgotność sprzyja namnażaniu się bakterii w każdym przypadku, niezależnie czy jest to mydło w kostce, czy też w płynie, jednak właściwości chemiczne i sposób użytkowania mydła w kostce potwierdza jego higieniczność. Umieszczenie mydła pod bieżącą wodą pozwala uzyskać pianę, która zmywa i usuwa z powierzchni kostki wszelkie bakterie przed rozpoczęciem procesu mycia.

Dlatego, walcząc z koronawirusem o swoje zdrowie i życie, myjmy jak najczęściej ręce!

Więcej informacji o poprawnym myciu rąk, ciekawostki o mydle i dodatkowe materiały multimedialne można znaleźć na  stronie www.umyjrece.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.