Możesz zrobić test na HIV w zaciszu domowym

Możesz zrobić test na HIV w zaciszu domowym

Fot. pixabay.com

Czy testy do samodzielnego wykonania w domu pomogą zwiększyć dostęp do diagnostyki w kierunku HIV? Przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania do takich badań gorąco zachęca Fundacja Edukacji Społecznej.

W ramach projektu „Test na HIV – zrób go sam”, od jutra (14 maja) każda osoba, która odwiedzi Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny prowadzony przez Fundację Edukacji Społecznej będzie mogła zabrać do domu dla swojego partnera lub bliskiej osoby test do samodzielnego wykonania. Celem akcji towarzyszącej ruszającemu właśnie Europejskiemu Tygodniowi Testowania jest zachęcenie Polaków do badania się w kierunku HIV. W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 o ponad 50 proc. spadła liczba badań wykonanych w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. W tym roku sytuacja nie poprawiła się. W efekcie wiele osób z HIV może nie zdawać sobie sprawy z zakażenia.

Fundacja Edukacji Społecznej prowadzi w Warszawie dwa punkty konsultacyjno-diagnostyczne – przy ul. Nugat 3 i al. Jana Pawła II 45a. Jak mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynatorka projektu i prezeska FES, bardzo rzadko na wspólny test przychodzą tam pary.

– Pokutuje błędne myślenie, że skoro ja się testuję na HIV i mam wynik ujemny, to osoba, z którą jestem od 2 czy 5 lat na pewno nie jest zakażona i nie musi robić testu. Zdarza się też, że wyjście razem na badanie jest trudne z logistycznego punktu widzenia. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w naszych punktach będziemy oferowali bezpłatny test dla partnera do samodzielnego wykonania w domu – mówi dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

Oprócz testu każdy otrzyma ulotkę z linkiem do strony internetowej, na której można znaleźć krótki film instruktażowy. Będzie ona zawierała także podstawowe informacje o teście, okienku serologicznym, czyli czasie, kiedy nie można jeszcze zdiagnozować ewentualnego zakażenia (do 12 tygodni po ekspozycji na wirusa), a także instrukcję prawidłowego wykonania badania.

Wiosenna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania potrwa 7 dni. W Polsce – poza kampanią FES – będzie jej towarzyszyła m.in. akcja Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. 16 maja na Placu Zamkowym w Warszawie pojawi się patchwork wykonany z fragmentów przygotowanych przez 30 organizacji pozarządowych i instytucji. Celem happeningu jest upamiętnienie ofiar AIDS, ale też zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy i gości przebywających w stolicy na to, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.