Międzynarodowy Dzień Kawy. Za co najbardziej kochają ją Polacy?

Międzynarodowy Dzień Kawy. Za co najbardziej kochają ją Polacy?

Fot. Pixabay.com

Statystyczny Polak wypija co roku 95 litrów kawy, czyli 760 standardowych filiżanek o pojemności 125 ml – mniej więcej 2 filiżanki kawy dziennie. Choć nie należymy do typowo kawowych nacji, lubimy małą czarną, chętnie po nią sięgamy, a spośród osób, które piją kawę regularnie (80 proc. dorosłych Polaków), ponad połowa nie wyobraża sobie dnia bez tego napoju.

Badania dowodzą, że dla większości z nas ulubioną porą na kawę jest początek dnia, po przebudzeniu, ale jeszcze przed śniadaniem. Traktujemy kawę jako naturalny środek pobudzający, ale też coraz częściej aspirujemy do miana domowych baristów. Okazuje się, że polski rynek ekspresów do kawy jest na trzeciej pozycji w Europie, za niemieckim i francuskim. Kupujemy ekspresy do kawy chętnie, także te droższe, i ilościowo wyprzedzamy w tym nawet rozmiłowanych w kawie Włochów!

Choć kawę piją mieszkańcy całego świata, palmę pierwszeństwa w tej konkurencji od lat dzierżą Finowie. Statystyczne spożycie kawy w Finlandii wynosi 12 kg na osobę rocznie i jest jednocześnie światowym rekordem pod tym względem. Nikt nie pije tyle kawy, co mieszkańcy północnej Europy – Norwegowie doganiają Finów z ilością 10 kg na osobę, a przeciętny Islandczyk wypija rocznie 9 kg kawy (Polska w tym rankingu plasuje się na 11. miejscu). Z kolei statystyki dla całego świata mówią, że rokrocznie wypijamy w sumie aż 400 mld filiżanek kawy. Z wyliczeniem tym nie zgadza się British Coffee Association – jej zdaniem dzienne światowe spożycie kawy plasuje się na poziomie 2 mld filiżanek. Łatwo przeliczyć te szacunki na 365 dni w roku – otrzymamy wtedy zawrotny wynik ponad 700 mld filiżanek kawy!

Trzy do pięciu filiżanek o standardowej pojemności (ok 125 ml) to tzw. umiarkowana ilość kawy, jaką każdego dnia warto spożywać dla zdrowia. Szereg badań i analiz dowodzi, że kawa może przysłużyć się naszemu sercu, funkcjonowaniu mózgu, koncentracji, kondycji, a także wesprzeć profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał umiarkowaną ilość kawy za nie tylko bezpieczną, ale też wskazaną na co dzień, przy czym specjaliści podkreślają, że kawa kawie nierówna. Różne kawy mają różną zawartość kofeiny: filiżanka espresso o pojemności 30 ml to 60 mg kofeiny, a filiżanka kawy filtrowanej (125 ml) to już 85 mg kofeiny. Tymczasem dzienny, bezpieczny limit kofeiny wynosi 400 mg, a oprócz kawy kofeinę można spotkać w słodyczach, coli czy napojach energetycznych.

Jak to wszystko przeliczyć i się nie pogubić? Najlepiej trzymać się właśnie zasady 3 do 5 filiżanek kawy dziennie.

W 100 ml kawy mieści się zaledwie do 2 kcal, co sprawia, że kawę można pić bez przeszkód na diecie odchudzającej. Tu jednak warto pamiętać o dodatkach. Niska wartość energetyczna dotyczy wyłącznie kawy czarnej, a każda kropla mleka, śmietanki, łyżeczka cukru czy syropu to już dodatkowe kalorie zmieniające napój w kawowy deser. Niska kaloryczność kawy bez dodatków wynika z niskiej zawartości lipidów, ale nie oznacza, że kawie brakuje wartości odżywczych. Znajdziemy w niej głównie wodę, ale też kofeinę, aromaty i przeciwutleniacze, a do tego mikroelementy.

100 ml kawy pokrywa 10 proc. dziennego zapotrzebowania na niacynę, dostarcza 92 mg potasu i 8 mg magnezu.

Ponad 1000 osób może jednocześnie delektować się kawą we wnętrzach największej kawiarni na świecie. Rekordowo duża Al Masaa Cafe została otwarta w 2014 roku w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej i chwilę później wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Można w niej wypić niemal każdy rodzaj kawy, w tym kawowe specjalności, takie jak jak pistacjowe latte, a znad filiżanki popatrzeć na zapierające dech widoki za oknem.

Polskie kawiarnie nie mogą wprawdzie równać się wielkością z saudyjskimi, ale i tak serwują jakościową kawę, przyciągając coraz więcej jej amatorów. W niedawnym badaniu, zleconym przez portal randkowy, dowiedziono, że dla prawie 60 proc. singli wyjście na kawę to najlepszy sposób na randkę. Warto wybrać się na kawę także przy innej okazji, a już obowiązkowo zrobić to w Międzynarodowy Dzień Kawy. W Polsce przypada on 29 września, choć zdaniem fanów kawy powinien trwać przez cały rok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny. Kto zdobył ją w tym roku?

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafi w tym