Lekarze apelują o zdrowy rozsądek na wakacjach

Lekarze apelują o zdrowy rozsądek na wakacjach

Fot. pixabay.com

W tym roku nie było uroczystych apeli ani fanfar dla wzorowych uczniów. Świadectwa rozdano w klasach, tylko w obecności wychowawców. Czy teraz, po zakończeniu roku szkolnego, dzieci i młodzież mogą się rzucić w wir wakacyjnego szaleństwa, zapominając o zagrożeniu SARS-CoV-2?

To najgorszy z możliwych scenariuszy! Epidemia nie minęła! Reżim sanitarny nadal obowiązuje i tylko od nas zależy, czy we wrześniu nasze dzieci szczęśliwie wrócą do szkoły. Nie ma wolnego od zdrowego rozsądku! To samo dotyczy także nas, dorosłych – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze należący do tej organizacji od lat przed każdymi wakacjami apelują, aby korzystać z zasłużonej wolności z głową. Ostrzegają przed zagrożeniami  i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Podczas kąpieli słonecznych, wodnych, w podróży, w lesie, przed komputerem! O ochronie przed upałem, wypijaniu odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litrów dziennie), ochronie skóry preparatami z filtrami UV, unikaniu niepewnych kąpielisk, skoków na główkę, czy nawiązywaniu kontaktów z nieznajomymi w sieci.

– Lista zagrożeń, jak widać, jest bardzo długa, a w tym roku jeszcze się wydłużyła. Nadal największym i śmiertelnym wrogiem jest COVID-19, który ukrywa się wszędzie. Nie tylko w sklepach, ale i na plaży, w pubach, restauracjach, a nawet – jak ostatnio donoszą media – w ośrodkach wypoczynkowych. Jedyną metodą, aby się przed nim bronić, jest przestrzeganie reżimu sanitarnego. Gdziekolwiek wypoczywamy – nie gromadźmy się w dużych skupiskach, zachowujmy dystans z innymi, przestrzegajmy zasad higieny. Myjmy i dezynfekujmy ręce tak często jak to możliwe. Nie zapominajmy o maseczkach, zasłanianiu ust i nosa. Nie dotykajmy oczu. Nie dajmy się ponieść źle rozumianej wolności – apelują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Oczywiście po ciężkiej nauce, stresie związanym ze zdalną nauką, czy siedzeniem w domu letni wypoczynek należy się każdemu. To najlepszy czas na naładowanie akumulatorów, nabranie sił na kolejne miesiące, które ciągle są niepewne. Ruch fizyczny i kąpiele słoneczne działają kojąco na ciało i umysł, ale…

– Pamiętajmy: cieszmy się latem mądrze, żeby szczęśliwie wrócić do szkoły, czy pracy. Życzymy wszystkim radosnych, słonecznych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji – mówi Bożena Janicka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć (ROZMOWA)

Otyłość to choroba. Jej przyczyną nie jest brak ruchu i objadanie się. To nieuprawnione, dyskryminujące i stygmatyzujące opinie — tłumaczy dr hab. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej.