Laserowe przywracanie ostrości wzroku

Laserowe przywracanie ostrości wzroku

Fot. Pixabay.com

Statystyczny mieszkaniec kuli ziemskiej w wieku produkcyjnym spędza dziennie średnio 6 godzin i 42 minuty w sieci, głównie przed komputerem. W ciągu roku przez kilkadziesiąt dni nieprzerwanie wpatruje się w ekran, niszcząc swój wzrok.

Na szczęście wady wzroku można korygować za pomocą nowoczesnych technik laserowych. Jakich?

Pochłonięci pracą nie zwracają uwagi na oczy

W erze Przemysłu 4.0. i postępującej digitalizacji pracownicy coraz częściej, na każdym etapie wykonywania swoich obowiązków, muszą korzystać z nowoczesnych i multimedialnych technologii opartych o ekrany, wyświetlacze i monitory, niezbędne do szybkiej analizy danych i realizacji założeń w czasie rzeczywistym. Naukowcy wskazują, że już dla ponad 50 proc. grup zawodowych do pracy może wystarczyć wyłącznie smartfon i przenośny laptop. Pracy przy takim sprzęcie bardzo często towarzyszy sztuczne światło, gdyż najbardziej rozpowszechniona w krajach rozwiniętych praca biurowa od dawna przestała być dostosowana do konkretnych pór dnia i wschodów oraz zachodów słońca.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia już ponad 2,2 mld osób ma wady wzroku. Spory odsetek tych wad jest spowodowany właśnie długotrwałą pracą przy komputerze. Eksperci podkreślają, że praca przy komputerze obciąża najbardziej dwa narządy – kręgosłup i oczy. W pierwszym przypadku można mówić o zespole bólów związanych z układem szkieletowym i mięśniowym, spowodowanym biomechanicznym działaniem na plecy, ręce, kark, nadgarstki. Naukowcy fachowo określają te dolegliwości, powstające w wyniku mikrourazów, jako Cumulative Trauma Disorders (CTD). Lekarze wskazują, że nie są to objawy, które można zaobserwować szybko. Nasilają się dopiero po pewnym czasie, w wyniku powtarzania złych dla zdrowia czynności. Podobnie jest z chorobami oczu.

Najważniejsze jest zdrowie

Wielogodzinna praca przy komputerze oznacza często również poważne zagrożenia dla wzroku. Może to powodować rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, tępy ból oka, łzawienie, zaczerwienie spojówek oraz postęp krótkowzroczności. Wszystkim tym objawom towarzyszy suchość oka. Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące symptomy, warto udać się do specjalisty, który, nawet na wczesnym etapie, może zauważyć niepokojące zmiany i zastosować odpowiednie leczenie tłumaczy Oxana Borissova, specjalistka chorób oczu oraz chirurgii refrakcyjnej, założycielka wrocławskiej kliniki Eye Laser Center – Centrum Dobrego Wzroku.

W Polsce już od kilku lat dostępne są innowacyjne techniki korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu krótkowzrocznego, np. za pomocą metody SMILE. Zdaniem lekarzy to najbardziej zaawansowana technologicznie metoda korekcji wzroku przy krótkowzroczności, która trwa zaledwie 5 minut. W leczeniu pacjentów wykorzystuje się femtosekundowy laser najnowszej generacji. Również urządzenia stosowane do metod LASEK, LASIK, FEMTOLASIK są za sprawą kolejnych generacji coraz bardziej precyzyjne i nowoczesne.  

– Każdego pacjenta traktujemy szczególnie i indywidualnie. Na każdym kroku przyjmujemy zasadę, że metodę leczenia należy dopasować do konkretnego przypadku. Czasem kluczem w wyborze jednej z nowoczesnych technik jest specyfika budowy gałki ocznej, innym razem, gdy wadę wzroku można skorygować wszystkimi czterema dostępnymi metodami, na pierwsze miejsce wychodzi rodzaj wykonywanego zawodu, tryb życia czy choroby współistniejące. Zawsze to lekarz wspólnie z pacjentem, po dokonaniu wszechstronnego badania kwalifikacyjnego, decydują o wyborze metody przeprowadzanego zabiegu tłumaczy specjalista chorób oczu Aleksandra Bernacka, chirurg refrakcyjny i dyrektor medyczny Eye Laser Center – Centrum Dobrego Wzroku.

Proste sposoby na poprawę widzenia

Jeśli Twój wzrok nie wymaga jeszcze interwencji specjalistów, to okuliści i optycy namawiają do przestrzegania kilku prostych zasad, które pozwolą osobom pracującym przy komputerze na zminimalizowanie niedogodności dla wzroku. Czy pamiętasz o zrobieniu co godzinę 5-minutowych przerw w pracy przed komputerem, która zapewniłaby Twoim oczom krótki odpoczynek? W tym czasie możesz wykonać inne proste czynności, np. porozmawiać przez telefon, zjeść kanapkę, podlać kwiatki czy pójść do toalety. Lekarze zalecają, aby jak najczęściej stanąć przy oknie lub wyjść na świeże powietrze i popatrzeć w dal, co pozwoli na zmianę perspektywy widzenia i odpoczynek od tzw. bliży dla wszystkich nerwów i narządów oka.

Osoby pracujące wiele godzin przy komputerze powinny też pamiętać, aby klawiatura i monitor znajdowały się w jednej linii prostej i nie zmuszały sylwetki do skrętu tułowia i przekrzywiania wzroku. Biorąc pod uwagę ergonomię w pomieszczeniach, monitor powinien być ustawiony bokiem do okna. Wszystkie pozostałe pozycje, w których ekran będzie się znajdował przodem lub tyłem do okna, będą dla oczu szkodliwe. Światło słoneczne utrudnia bowiem pracę, oślepiając pracownika i negatywnie oddziałuje na wzrok. Optymalna odległość od monitora to długość wyciągniętej ręki, a górna krawędź urządzenia powinna się znajdować na linii wzroku lub nieco poniżej. Wszelkie dokumenty wpisywane do komputera należy umieszczać na linii wzroku. Pomocne w tym mogą być specjalne podstawki biurkowe. Taka organizacja pracy pozwoli na mniejsze przeciążenie oczu.

Nawet jeśli masz super nowoczesny monitor, noś okulary ochronne. Nie zapominaj też o stałym nawilżaniu śluzówki oczu za pomocą kropel, świetlika lub tzw. sztucznych łez. Traktuj swoje oczy tak jak inne części swojego ciała, które potrzebują niezmiennego odpoczynku i regeneracji na świeżym powietrzu oraz odpoczynku od sztucznego światła i dodatkowego promieniowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.