Koronawirus. Nie wystarczy tylko mycie rąk

Koronawirus. Nie wystarczy tylko mycie rąk

Regularne i dokładne mycie rąk to podstawowy sposób ochrony przed zakażeniem. Nie wyczerpuje ono jednak zasad higieny, których należy przestrzegać każdego dnia.

Równie istotna jest dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku, na których – w zależności od rodzaju powierzchni i warunków otoczenia – mogą przez pewien czas utrzymywać się patogeny koronawirusa SARS-CoV-2. W niektórych przypadkach żywotność wirusa wynosi nawet kilka dni.

Podczas dezynfekcji przedmiotów należy pamiętać, że powinna być ona skuteczna, ale nie może doprowadzić do ich zniszczenia. Dlatego należy rozważnie wybrać sposób czyszczenia poszczególnych przedmiotów. Co to znaczy?

  • Klucze – skutecznym sposobem ich mycia jest zastosowanie wody z mydłem. Trudno dostępne miejsca lub mocniejsze zabrudzenia możemy wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów.
  • Karta płatnicza oraz dowód osobisty – w tym przypadku powinniśmy zdecydować się na użycie chusteczek nawilżanych alkoholem izopropylowym lub – podobnie jak w przypadku kluczy – umyć pod bieżącą wodą z mydłem. Pamiętajmy jednak, aby nie używać w tym celu gorącej wody, ponieważ może ona doprowadzić do zniszczenia kart.
  • Telefon komórkowy – w celu skutecznej dezynfekcji najlepiej użyć gotowej chusteczki nawilżonej alkoholem (w żadnym wypadku nie należy używać w tym celu wysokoprocentowego alkoholu). Pamiętajmy, że telefon należy czyścić każdego dnia.
  • Ubrania – patogeny żyją na nich bardzo krótko, jednak nie zwalnia nas to z dbania o ich czystość. Wirus zostaje pokonany podczas “zwykłego” prania. Mimo krótkiej żywotności koronawirusa na ubraniach, zaleca się, aby po powrocie do domu przebrać się.
  • Buty – obuwie należy dezynfekować za pomocą specjalnych preparatów, przeznaczonych do określonych materiałów, z których zostały wykonane.

Dezynfekcja a sterylizacja – czym się od siebie różnią?

Dezynfekcja polega na osłabieniu lub usunięciu poziomu bakterii, aby były one bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Z kolei sterylizacja jest procesem, który doprowadza do całkowitego usunięcia wszelkich drobnoustrojów, czyli wyjałowienia.

Sterylizację możemy również przeprowadzać w domu. W tym celu należy regularnie dezynfekować włączniki światła, klamki, poręcze, przyciski od sprzętów elektronicznych, zmieniać ubrania zawsze po przyjściu do domu, często myć ręce oraz nie umieszczać na półkach toreb z dokonanymi niedawno zakupami. Powinniśmy również zadbać o czystość w domu i regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.