Już wkrótce otwarcie specjalistycznego ośrodka diagnostyki i leczenia zaburzeń kontynencji

Już wkrótce otwarcie specjalistycznego ośrodka diagnostyki i leczenia zaburzeń kontynencji

W centrum Warszawy powstaje pierwsze specjalistyczne centrum medyczne dla osób dotkniętych problemem inkontynencji (nietrzymania moczu i/lub stolca). Wybrano już generalnego wykonawcę adaptacji pomieszczeń, w trakcie opracowania jest też projekt wnętrza.

Centrum Medyczne MCC (Medical Continence Centers S.A.) będzie pierwszym w Polsce kompleksowym ośrodkiem diagnozowania i leczenia inkontynencji – problemu, z którym według oficjalnych statystyk zmaga się w Polsce ok. 2,5 mln osób, choć biorąc po uwagę intymny charakter tego schorzenia, który nie sprzyja zbieraniu rzetelnych danych, z pewnością jest to liczba zaniżona. Wśród nich są zarówno kobiety (m.in. po menopauzie, po zabiegach ginekologicznych, po ciężkich porodach, a także po chemio- i radioterapii), jak i mężczyźni (po radykalnej operacji prostaty, po chemio- i radioterapii, z zaburzeniami erekcji i obniżonym libido). Takich osób wciąż przybywa i ten trend z pewnością będzie się utrzymywał w przyszłości. Wynika to ze zmian demograficznych – społeczeństwo się starzeje, a wraz z wiekiem przybywa osób ze schorzeniami urologicznymi.

– Publiczny system zdrowotny nie jest w stanie zagwarantować pacjentom z inkontynencją kompleksowej opieki specjalistycznej na odpowiednim poziomie. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, stworzyliśmy więc autorski projekt oparty na współpracy pomiędzy lekarzami i fizjoterapeutami wyspecjalizowanymi w obszarze leczenia schorzeń dna miednicy – tłumaczy Tomasz Michałek, prezes zarządu Medical Continence Centers S.A.

Ośrodek zostanie otwarty jesienią w budynku przy ul. Chmielnej 132/134 w Warszawie. Ma ponad 1 tys. mkw. powierzchni, jest pozbawiony barier architektonicznych (ma to ogromne znaczenie dla pacjentów, wśród których są również osoby z niepełnosprawnościami). O jego lokalizacji zdecydowało również dogodne położenie – najbliższa stacja metra (Rondo ONZ) znajduje się od budynku w odległości 800 m (10 min. pieszo), a Dworzec Warszawa Centralna w odległości 900 m (11 min. pieszo). – Dla osób, które zdecydują się przyjechać samochodem zostały przewidziane bezpłatne miejsca parkingowe. Wybrana lokalizacja umożliwia więc sprawne przemieszczanie się zarówno transportem publicznym, jak i prywatnym – tłumaczy Tomasz Michałek.

Projekt wnętrza przygotowuje mgr inż. arch. Justyna Smolec (http://justyna-smolec.com/), absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, założycielka autorskiej pracowni projektowania wnętrz i architektury. – Przy wyborze sugerowaliśmy się jej wcześniejszym doświadczeniem oraz bogatym portfolio, które wywarło na nas duże wrażenie. Pani Justyna była wielokrotnie nagradzana przez międzynarodowe jury złożone ze światowej klasy architektów. Ważnym elementem naszej współpracy będzie zgłoszenie projektu wnętrz centrum MCC do konkursów architektonicznych. Wierzymy, że nasza współpraca będzie owocna – mówi dr n. med. Andrzej Przybyła, wiceprezes zarządu Medical Continence Centers S.A., który jest urologiem i andrologiem z kilkunastoletnim stażem pracy w Niemczech.

Generalne wykonawstwo prac adaptacyjnych spółka powierzyła łódzkiej firmie ZR Inwestycje Sp. z o.o. (https://zloterece.pl/), która – jak podkreśla Andrzej Przybyła – zaoferowała kompleksowe i terminowe przygotowanie placówki do rozpoczęcia jej funkcjonowania przy elastycznym podejściu do oczekiwań inwestora.

xxx

Medical Continence Centers S.A. to innowacyjny projekt medyczny, na którego rozwój pozyskano środki m.in. w ramach crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Ponad połowa akcjonariuszy spółki to osoby prywatne – pacjenci zmagający się z zaburzeniami kontynencji.

Więcej o spółce i realizowanym przez nią projekcie na  https://www.medicalcontinencecenters.eu/  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy". Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.