Jeden pączek nie wymaga wyrzeczeń

Jeden pączek nie wymaga wyrzeczeń

Fot. Pixabay.com

Wartość energetyczna przeciętnej wielkości pączka to ok. 260-300 kcal. Jednak Tłusty Czwartek to jedyny dzień w roku, kiedy z czystym sumieniem możemy zapomnieć o diecie i liczeniu kalorii.

Z lukrem, marmoladą, adwokatem, różane, posypane cukrem pudrem. Dziś jemy je bezkarnie. A co zrobić, gdy przesadzimy z ilością puszystych łakoci?

Oto kilka zasad, które powinny ci pomóc w odzyskaniu dobrego samopoczucia.

  1. Jedz w spokoju i bez pośpiechu, dokładnie gryź każdy kęs. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego ważne jest, aby posiłki dokładnie przeżuwać, co ułatwi przebieg trawienia i odciąży żołądek.
  2. Pamiętaj, że nieregularne i jedzone w pośpiechu posiłki prowadzą do zaparć. Gdy jedzenie zalega w jelitach, dochodzi do fermentacji, a to wiąże się z problemem z wypróżnianiem się, jak i wzdęciami.
  3. Pij ziołowe herbatki. Godne polecenia są napary z mięty i dziurawca – przyspieszają i ułatwiają trawienie oraz kopru włoskiego – przeciwdziała wzdęciom.
  4. W Tłusty czwartek szczególnie zadbaj o to, aby wprowadzić do swoich posiłków więcej błonnika, który pobudzi twoje jelita. Znajdziesz go w warzywach i owocach, razowym pieczywie, kaszach, kefirze, jogurtach.
  5. Sięgnij po pomoc z apteki. Jeśli jelita nie funkcjonują prawidłowo musisz je wspomóc. Najlepiej sprawdzą się naturalne preparaty, które możesz kupić w aptece.
  6. Do wyboru jest mnóstwo suplementów diety i preparatów dostępnych bez recepty. Jeśli zastanawiasz się, który z nich wybrać, zwróć uwagę na ich działanie. Preparaty bogate we włókna roślinne pęcznieją w jelicie, zwiększają masę stolca, działają wiatropędnie i mogą prowadzić do wzdęć. Środki drażniące jelito działają bardzo szybko, ale ich nadużywanie może prowadzić do uszkodzenia jelita grubego. Płynna parafina czy olej rycynowy wywołują przekrwienia jelita grubego. Najbezpieczniejsze są preparaty o złożonym składzie (np. Gastrolax Owoce & Błonnik), które w naturalny sposób przywracają pracę jelit, nie zakłócając ich prawidłowego funkcjonowania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.