Jak zadbać o szyję, żeby wyglądała młodo

Jak zadbać o szyję, żeby wyglądała młodo

Skóra szyi jest znacznie cieńsza niż na twarzy, dlatego oznaki jej starzenia są widoczne na ogół znacznie wcześniej. Co możemy zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się jej młodym wyglądem i dobrą kondycją? Sposobów na to jest wiele. Najważniejszym z nich jest właściwa pielęgnacja – oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. A jeśli jej potrzeby przekraczają możliwości kosmetyków, z pomocą może jej przyjść medycyna estetyczna z coraz skuteczniejszymi zabiegami odmładzającymi.

Na kondycję skóry szyi niekorzystnie wpływa niewielka ilość włókien kolagenowych, które są jej naturalnym rusztowaniem oraz odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Z wiekiem jest ich coraz mniej – w rezultacie skóra staje się coraz bardziej wiotka, a podbródek zaczyna opadać.

Kondycji skóry nie sprzyjają również nasze codzienne nawyki – o ile podczas pielęgnacji pamiętamy o twarzy, o tyle o szyi już niekoniecznie. Tymczasem jej pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana.

 

Krok pierwszy: oczyszczanie

Na co dzień używajmy tych samych kosmetyków, które stosujemy do twarzy. Pierwszym krokiem w dbaniu o szyję jest odpowiednie oczyszczanie, przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zamiast mydła, które wysusza skórę, warto postawić na żel do mycia lub płyn micelarny – radzi Iwona Kasica, kosmetyczka w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

 

Krok drugi: złuszczanie

Istotną częścią pielęgnacji skóry szyi jest, na co zwraca uwagę Iwona Kasica, złuszczanie martego naskórka – najlepiej za pomocą peelingów drobnoziarnistych. Warto je wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Po takim zabiegu skóra szyi zostanie pobudzona do odnowy i będzie łatwiej wchłaniać aplikowane kosmetyki: kremy, serum czy olejki.

 

Krok trzeci: nawilżanie

Przed wyborem odpowiedniego  kremu, serum czy innego kosmetyku warto skorzystać z porady dermatologa, który zarekomenduje produkt dobrany indywidualnie do potrzeb naszej skóry. Jeśli jednak chcemy samodzielnie kupić odpowiedni kosmetyk, warto zainwestować w dermokosmetyk sprzedawany w aptece. Atutem takiego produktu jest ograniczona liczba składników.

Im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo podrażnienia i zachodzenia reakcji pomiędzy poszczególnymi składnikami. Dodatkowym atutem kremu będą filtry UV, które chronią skórę przed fotostarzeniem, bez względu na porę roku – tłumaczy Iwona Kasica.

Nie bez znaczenia jest sposób aplikacji kremu – należy go nakładać, wykonując poziome lub pionowe ruchy zgodnie z przebiegiem mięśni.

Podobnie wykonujemy demakijaż. Nieusunięte zanieczyszczenia powodują nagromadzenie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry i spowalniają prawidłową syntezę kolagenu i elastyny. Oczyszczanie usuwa nagromadzone przez cały dzień zanieczyszczenia, kurz, pot, bakterie, nadmiar sebum. Taka pielęgnacja powinna odbywać się zarówno wieczorem, jak i rano, przed nałożeniem kremu.

 

Gdy kosmetyk to za mało

Czasami właściwa pielęgnacja i kremy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wówczas warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

– Szyja z opadającym podbródkiem i wiotką skórą, to jedno z największych wyzwań w medycynie estetycznej. Mimo to współczesne technologie są coraz skuteczniejsze, a przy tym często bezbolesne i bezinwazyjne. Obok znanych i cenionych sposobów, takich jak peelingi medyczne czy mezoterapia igłowa, warto zwrócić uwagę na najnowsze rozwiązaniaudoskonalone preparaty i terapie łączone – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Jednym z takich rozwiązań jest udoskonalona generacja osocza bogatopłytkowego i-PRF (iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa). Preparat, wolniej niż klasyczne osocze bogatopłytkowe, uwalnia czynniki wzrostu z płytek krwi, co zwiększa efektywność zabiegu.

Samodzielne zabiegi i-PRF należy traktować jako doskonałą profilaktykę starzenia. W przypadku gdy chcemy silniejszych efektów, warto stosować je w połączeniu z laserem frakcyjnym, szczególnie CO2. Dzięki temu proces gojenia przebiega szybciej, a efekt odmładzania jest silniejszy – mówi Dorota Kliszewska.

 

Kompleksowe działanie na szyję

Metody łączone wymagają od lekarzy fachowej wiedzy i sporego doświadczenia, jednak są bezkonkurencyjne w przypadku poprawy kondycji skóry w trudnych okolicach. Kompleksowa kuracja szyi może wymagać połączenia termoliftingu podbródka, zastosowania lasera frakcyjnego CO2 i ostrzyknięcia skóry osoczem bogatopłytkowym i-PRF.

Zabieg Ulthera usuwa powstające z wiekiem zwiotczenia, które wpływają na wygląd szyi. To, co wyróżnia tę metodę, to delikatność wobec tkanek zewnętrznych – właściwy proces leczniczy zachodzi pod powierzchnią skóry. Z kolei wsparcie ze strony lasera frakcyjnego CO2 stymuluje powstanie nowego kolagenu. Osocze sprawia, że gojenie przebiega szybciej, a efekt odmładzania jest silniejszy – przekonuje Dorota Kliszewska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?