Jak zadbać o mleczne zęby dziecka?

Jak zadbać o mleczne zęby dziecka?

Fot. materiały prasowe

Pierwsze mleczaki mogą pojawić się u jednych dzieci w wieku kilku miesięcy, a u innych dopiero w okolicach pierwszego roku życia. W tym ważnym dla dziecka okresie rodzice powinni ze szczególną uwagą uczyć swoje pociechy dbałości o higienę zębów, ponieważ od wykształconych w dzieciństwie nawyków może zależeć ich zdrowie w dorosłym życiu.

Roczne maluchy powinny odbyć pierwszą profilaktyczną konsultację stomatologiczną, by mogły poznać specjalistę, który pomoże im w zachowaniu zdrowego i pięknego uśmiechu. Wprowadzenie dziecka w przyjazny sposób do świata stomatologii pomoże uniknąć rodzicom wielu wyzwań związanych z wizytami w gabinecie stomatologicznym, a dzieciom od najmłodszych lat pokaże, jak przez codzienne czynności mają wpływ na swoje zdrowie.

Jesteś dla dziecka wzorem do naśladowania

Rodzice są dla dziecka pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami życia. Ich codzienne nawyki higieniczne w naturalny sposób przekładają się na stan zdrowia dziecka w przyszłości. W pierwszych miesiącach życia malucha, gdy zaczyna się u niego proces ząbkowania, rodzice powinni pamiętać o regularnym myciu jego zębów mlecznych. Pokazując mu od najmłodszych lat prozdrowotne zachowania, kształtują w nim odpowiedzialną postawę wobec siebie i swojego zdrowia.

Jednym z najczęściej pojawiających się złych nawyków higieniczno-żywieniowych jest wieczorne karmienie dziecka butelką, podczas którego maluch zasypia. Najczęściej podawanym produktem jest kaszka, która mocno okleja zęby. Konsekwencją takiego postępowania może być charakterystyczna dla mleczaków próchnica kwitnąca, która atakuje całą powierzchnię zębów – mówi dr Barbara Obłoj, właścicielka warszawskiego Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT.

Tego rodzaju próchnica, jak dodaje specjalistka, atakuje szybko. W ciągu pół roku może zniszczyć wszystkie mleczaki, po których zostanie jedynie korzeń. Rodzice powinni więc pamiętać, aby każdorazowo po podaniu wieczornego posiłku umyć dziecku zęby.

Jak zachęcić malucha do dbałości o zęby

Aby zachęcić malucha do szczotkowania zębów, warto zakupić mu atrakcyjną wizualnie szczoteczkę oraz kolorową i smakową pastę. Kluczem jest także systematyczność i regularne mycie zębów o określonych porach. Gdy dziecko wyrobi w sobie pewnego rodzaju nawyk, będzie samodzielnie dążyło do realizacji danych czynności.

Na rynku dostępny jest cały szereg niewielkich szczoteczek, umożliwiających pielęgnację ząbków niemowlaka. Dzieci, które potrafią samodzielnie, choć jeszcze niezbyt umiejętnie, operować szczotką, nie powinny używać pasty z fluorem. Wprowadza się ją dopiero w momencie, gdy maluch jest w stanie wypluwać środki służące do mycia – tłumaczy dr Barbara Obłoj.

Dodaje, że możliwości jest wiele, dlatego w trosce o zdrowie zębów u dzieci kluczowa jest decyzja rodziców, w jaki sposób wprowadzą dziecko do świata „zdrowego uśmiechu”. Dając dziecku dobry przykład swoją postawą, dają mu bezcenną lekcję, której efekty docenią w przyszłości.

Jedną z ważniejszych kwestii związanych z dbaniem o zęby dziecka jest według ekspertów zrozumienie jego potrzeb i zasad rządzących jego światem. Dziecko z założenia jest ciekawe świata, lubi poznawać nowe miejsca i nawet pierwsza wizyta u stomatologa może być dla niego pozytywnym doświadczeniem.

Ważną rolę mają tutaj do spełnienia rodzice i stomatolog. To od ich przygotowania, od atmosfery, w jakiej odbędzie się pierwsze spotkanie, zależy nastawienie dziecka do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Fundacja Iskierka wyposażyła zabrzański szpital dziecięcy w sprzęt za 1,2 mln zł

Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w