Jak prawidłowo pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia

Jak prawidłowo pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia

Fot. Pixabay.com

Skóra ukryta pod pieluszką jest szczególnie narażona na podrażnienia i odparzenia. Jak ją pielęgnować w upalne dni, radzi położna i dietetyk Dominika Choszcz, wykładowca w szkole rodzenia.

Jesteś zmęczona upałem? Twojemu dziecku też jest ciepło, w dodatku musi leżeć w pieluszce. W jaki sposób pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia, aby nie dopuścić do powstania odparzeń?

Przede wszystkim wydłużaj chwile bez pieluszki, gdyż nawet najlepsza i przewiewna, w pewnym stopniu utrudnia skórze oddychanie. Bardzo ważna jest także regularna zmiana pieluszek. Nie czekaj, aż pielucha zacznie zdradzać oznaki przepełnienia.

Jakie kosmetyki zapewnia ochronę delikatnej skórze dziecka?

Bardzo ważną rolę odgrywa również prawidłowa pielęgnacja. Zanim założysz dziecku pieluszkę, posmaruj pupę oliwką (np. Skarbu Matki).

Podczas upałów świetnie sprawdza się również puder dla niemowląt i dzieci – to idealny kosmetyk zarówno do ochrony skóry pośladków, jak i fałdów skórnych oraz pachwin. Puder wchłania nadmiar wilgoci i zapobiega odparzeniom, a zawarte w nim składniki – alantoina i pantenol – działają łagodząco.

Natomiast w razie pojawienia się krostek czy zaczerwienienia, koniecznie zastosuj krem (np. Zdrowa Pupka) – działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz przyspiesza gojenie. No, i oczywiście nie zapominaj o codziennej kąpieli dziecka – zachowanie higieny jest bardzo ważne, zwłaszcza podczas upalnych dni.

Najczęstsze błędy popełniane przez mamy

Czego zatem nie należy robić? Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji skóry niemowlęcia?

Jednym z najczęstszych błędów jest używanie preparatów nawilżających przy każdej zmianie pieluszki. Zaleca się używanie oliwki, kremu nawilżającego co drugą bądź trzecią zmianę pieluszki. Również najlepszym wyborem przy pielęgnacji pupy jest używanie wody przegotowanej do tzw. pielęgnacji na mokro. Ograniczamy używanie chusteczek mokrych, które w pielęgnacji nie są wskazane – tłumaczy mgr Dominika Choszcz.

Ekspertka zwraca również uwagę na ubiór maluszka. – W upalne dni wystarczy jedna warstwa ubranka z cienkiego materiału, który będzie przepuszczał powietrze. Na spacerze nie ma potrzeby przykrywania wózka pieluchą tetrową. Wystarczy użyć parasolki, która ochroni przed promieniami słonecznymi – mówi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.