Czym pielęgnować suchą skórę niemowląt i małych dzieci?

Czym pielęgnować suchą skórę niemowląt i małych dzieci?

W czasie sezonu grzewczego skóra niemowląt bardzo szybko traci wodę, staje się sucha i szorstka. Jak temu zaradzić?

Czym pielęgnować suchą skórę, która pod wpływem centralnego ogrzewania, które wysusza powietrze, staje się jeszcze bardziej sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień?

Przeczytaj także: Jak prawidłowo pielęgnować delikatną skórę niemowlęcia

Pewnie już wiesz, że naskórek u niemowląt jest bardzo cienki i wrażliwy, gdyż nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Pod wpływem niekorzystnych czynników, do których z pewnością należy suche powietrze, wysusza się i łuszczy. Czym ją pielęgnować, aby była dobrze nawilżona i natłuszczona?

Do kąpieli używaj emolientu

Od jesieni do mycia dziecka staraj się używać emolientów. Są to produkty o działaniu nawilżającym i intensywnie natłuszczającym, które tworzą na skórze film zapobiegający nadmiernemu parowaniu wody. Tak działa np. Emulinka Skarbu Matki (pojemność 250 ml, cena ok. 23 zł). Wystarczy wlać do wody miarkę preparatu i zamieszać. Emulinka delikatnie myje, skutecznie nawilża, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Wspomaga leczenie problemów skórnych związanych z suchością i świądem, np. atopowego zapalenia skóry, wyprysku skórnego czy łuszczycy. Nie zawiera konserwantów.

Jeżeli nie możemy przygotować kąpieli, Emulinkę można zastosować bezpośrednio na zwilżoną skórę. Wtedy preparat nie wymaga spłukiwania wodą. Może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka.

Balsam do pielęgnacji po kąpieli

Po wykąpaniu dziecka i osuszeniu jego ciała, zanim skóra zdąży całkowicie wyschnąć, koniecznie użyj balsamu-emolientu, np. Balbinek (pojemność 275 ml, cena ok. 17 zł). Intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Tworzy na niej film ochronny hamujący utratę wody. Uelastycznia ją i sprawia, że staje się miękka i aksamitna w dotyku. Balbinek bardzo dobrze się wchłania, ma delikatną kompozycję zapachową. Zawiera cenne składniki nawilżające i kondycjonujące, takie jak: skwalan, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, alantoinę, wyciąg z aloesu, panthenol i glicerynę.

Badania dermatologiczne potwierdziły bardzo dobrą tolerancję tego preparatu przez skórę. Odpowiada on wymaganiom testu zgodności ze skórą atopową i szczególnie wrażliwą, łatwo ulegającą podrażnieniom.

Stosuj oliwkę pielęgnacyjną

Oliwki łagodzą, nawilżają i natłuszczają skórę. Bardzo dobrze spowalniają transepidemalną utratę wody (TEWL – Transepidermal Water Loss), czyli ilość wody utraconej przez naskórek w wyniku parowania. Zabezpieczają też przed otarciami, dlatego warto stosować je przy każdej zmianie pieluszek. Idealnie nadają się także do masażu.

Na rynku dostępne są oliwki z olejkiem ze słodkich migdałów, kiełków kukurydzy oraz z wyciągiem z rumianku. Produktem bardzo wygodnym w aplikacji jest oliwka w żelu. Powstaje ona ze zwykłej oliwki w procesie żelowania, który polega na tym, że w odpowiednich warunkach fizyko-chemicznych wprowadza się do oliwki polimer, do którego przyłączają się cząsteczki oliwki, tworząc duże i rozbudowane cząsteczki. Są one w stanie szczelniej zabezpieczyć skórę niż zwykłe oliwki i powodują zgęstnienie czyli żelowanie kosmetyku. A to powoduje, że na powierzchni skóry powstaje warstwa okluzyjna, czyli film, który z jednej strony zapobiega utracie wody przez naskórek, zaś z drugiej chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników. Efektem jest  wygładzenie i nawilżenie powierzchni skóry.

Takie działanie zapewnia m.in. Oliwka pielęgnacyjna w żelu marki Skarb Matki – emolient przeznaczony dla dzieci i niemowląt już od pierwszych dni życia. Zawiera naturalny skwalan pozyskany z trzciny cukrowej oraz witaminę E. Można ją stosować na suchą i mokrą skórę. Jest polecana dla dzieci ze skłonnością do alergii.

Zestaw kosmetyków do pielęgnacji suchej skóry niemowlęcia

Wszystkie opisane przez nas produkty dostępne są na www.skarbmatki.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?