Jak można wzmocnić włosy, by nie wypadały? [WYWIAD]

Jak można wzmocnić włosy, by nie wypadały? [WYWIAD]

Problem utraty włosów dotyka każdego z nas, jednak z różną intensywnością. Jakie są tego przyczyny i w jaki sposób zaradzić wypadaniu włosów pytamy fryzjera Radka Galińskiego, trenera Davines.

Jakie podłoże może mieć łysienie? Czym się objawia?

– Z problemem wypadania włosów zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od pory roku. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu należy zachwianie równowagi systemu nerwowego oraz zaburzenia endokrynologiczne i powiązane z nimi dziedziczne lub hormonalne czynniki, takie jak nadmiar dihydrotestosteronu, który może powodować stopniowe zmniejszenie produkcji owłosienia. Wykluczyć je pomoże nam wizyta u specjalisty. Na łysienie wpływ mają również uboga w substancje odżywcze dieta, agresywne zabiegi chemiczne, które zagrażają cyrkulacji na danym poziomie, determinując spadek witalności włosa, oraz przewlekły stres, który zwiększa ilość wolnych rodników i może powodować uszkodzenie włosów lub cebulki od wewnątrz. Dochodzi wówczas do sytuacji, w której osłabiona skóra wykazuje większą łamliwość cebulki, która nie ma już zdolności generowania mocnych włosów. Konsekwencją jest ich wzmożone wypadanie.

Co możemy zrobić, aby zapobiec nadmiernej utracie włosów?

Po pierwsze, możemy zmodyfikować dietę. Wzbogaćmy nasz jadłospis o owoce bogate w witaminy A, E, C, takie jak cytrusy, czerwone owoce, morele, brzoskwinie i melony, które mają działanie przeciwutleniające. Utrzymać cebulkę w zdrowiu pomoże przyjmowanie witaminy H (biotyny), którą znajdziemy w pełnoziarnistych zbożach, owsie czy orzechach włoskich. Ważne jest także dostarczanie organizmowi  kompleksu witaminy B, która zapewnia odpowiedni poziom energii. Jej cennym źródłem są jajka, ryby, szparagi, szpinak i liściaste warzywa zielone. Przyjmujmy konkretne suplementy zawierające cynk, selen i magnez. Zaleca się również spożywanie produktów, które stymulują i chronią mieszki oraz umożliwiają oczyszczenie organizmu z toksyn.

Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja włosów z tendencją do wypadania?

– Warto stosować łagodne środki oczyszczające i zrezygnować z zabiegów chemicznych, takich jak trwała czy prostowanie. Podczas mycia unikajmy intensywnego pocierania oraz nie przeczesujmy włosów na siłę na mokro. Co więcej, warto porozmawiać ze swoim fryzjerem o doborze łagodnych produktów do koloryzacji, jeżeli to konieczne, i systemie rewitalizującym włosy po usłudze w salonie. Nie zapominajmy o regularnym złuszczaniu naskórka i delikatnych masażach skóry głowy, najlepiej z wykorzystaniem produktów przeciwdziałających wypadaniu, np. żelu Davines Energizing Gel. Wpływa to na poprawę ukrwienia skalpu, dzięki czemu mieszki włosowe stają się lepiej odżywione i dotlenione.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?