Ile waży plecak polskiego 7-latka? Zdecydowanie za dużo!

Ile waży plecak polskiego 7-latka? Zdecydowanie za dużo!

Waga plecaka ucznia klasy I-III szkoły podstawowej nie powinna przekraczać 10 proc. masy jego ciała, a w przypadku starszych dzieci – 1 proc. Tymczasem prawie 80 proc. ośmiolatków dźwiga do szkoły za ciężki plecak. Jakie to może mieć konsekwencje dla ich zdrowia?

Według specjalistów przekroczenie ww. norm może mieć opłakane skutki. Przesunięcie środka ciężkości ciała, zaburzenia w obrębie kończyn dolnych czy osi barków, osłabienie mięśni czy skoliozy — lista potencjalnych schorzeń i problemów jest długa.

Zbyt ciężkie tornistry przyczyną wad postawy

– Badania przesiewowe u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym prowadzimy od 2016 r. Wady postawy i skoliozy występują u ponad połowy dzieci. Jednym z czynników, który sprzyja ich powstawaniu, a także pogłębianiu są zbyt ciężkie plecaki — mówi Dorota Matczak, założycielka sieci klinik fizjoterapii Active Place i pomysłodawczyni akcji ważenia plecaków.

REKLAMA

Według Aleksandry Kurbiel-Syrockiej, redaktorki prowadzącej serwis parentingowy Akademia Postawy, na zbyt dużą wagę plecaków wpływ ma to, że dzieci do szkoły zabierają nie tylko zeszyty, książki i piórniki. – Posiłki, dodatkowe przybory, stroje na wf — to wszystko waży i w wielu przypadkach przeciąża najmłodszych. W przypadku ośmiolatków przekroczenie wagi zanotowaliśmy w 77 proc. przypadków. Jest to dramat. Jednocześnie rodzice dawali nam do zrozumienia, że “dzisiaj plecak i tak jest lekki”. Rekordzistą był siedmiolatek z plecakiem, który ważył 11 kilogramów — tłumaczy Aleksandra Kurbiel-Syrocka.

U 15 proc. wszystkich przebadanych dzieci plecaki ważyły ponad 15 proc. wagi ciała, ale problem dotyka głównie najmłodszych, co oznacza, że dzieci do 10. roku życia są zdecydowanie przeciążone. W dodatku waga plecaków w niewielkim stopniu zmienia się wraz z wiekiem. Decydujący wpływ na mieszczenie się w dopuszczalnych normach dzieci starszych ma to, że rosną.

Młodsze dzieci ćwiczą, starsze tyją

Jeśli chodzi o pozaszkolną aktywność fizyczną, pozytywny trend widać wśród dzieci w wieku 7-11 lat. 80 proc. młodych sportowców gra nie tylko w popularną piłkę nożną, ale także ćwiczy judo, akrobatykę czy jeździ konno. Zauważalnie przybywa też dzieci, które do szkoły przyjeżdżają na rowerach i hulajnogach. Niestety, od 11. roku życia dzieci ruszają się mniej — tylko nieco ponad połowa 14-, 15-latków pozostaje aktywna. Na efekty nie trzeba długa czekać — nastolatki tyją.

– Jest to powód do zmartwienia. Na dodatkowe zajęcia ruchowe chętnie uczęszczają dzieci do 10. roku życia. Natomiast dla prawie połowy 14- i 15-latków jedyną aktywność sportową stanowią zajęcia wuefu, o ile nie są z nich zwolnione. Wymaga to dalszych badań i analiz, ale to zjawisko może być związane z nadmiernym obciążeniem nauką lub innymi zajęciami — dodaje dr n. med. Daniel Karaszewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od lat związany z Active Place.

Silne dzieciaki, lekkie plecaki

Na przełomie maja i czerwca wolontariusze Active Place i Akademii Postawy zważyli plecaki 706 dzieci w wieku 7-15 lat z 11 warszawskich szkół podstawowych. Dla grupy wiekowej 7-10 lat, która ze względu na fazę rozwoju ciała jest szczególnie podatna na występowanie wad postawy, przekroczenia zaobserwowano średnio w 70,8 proc. (!) przypadków. Wyniki badań szczegółowo opisano w raporcie „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!”

Czytaj też: Czym się kierować, wybierając dla dziecka plecak do szkoły

– Ważne, by uświadamiać dzieci, że gdy będą sprawne fizycznie, będą miały siłę udźwignąć dużo więcej, czyli uda się uniknąć przykrych skutków przeciążenia ich pleców. Cieszy nas, że nasz przekaz spotykał się ze zrozumieniem rodziców i kadry nauczycielskiej — podsumowuje Dorota Matczak.

REKLAMA

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” w podsumowaniu zawiera zasady prawidłowego użytkowania oraz cechy dobrego plecaka szkolnego. Dokument jest do pobrania tutaj. Każde dziecko, które wzięło udział w badaniu, otrzymało bransoletkę z napisem “Ćwiczenia dają moc!”. 

Akcję ważenia plecaków patronatem objęły Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków Flying Bag. Partnerami akcji byli Adria Art., Fabryka Norblina, PhiLabs i Sedivio.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?