Ile razy w tygodniu powinniśmy się kąpać?

Ile razy w tygodniu powinniśmy się kąpać?

Fot. pixabay.com

Ile razy w tygodniu powinniśmy się kąpać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie brakuje jednak głosów, że codzienne kąpiele mogą szkodzić skórze, ponieważ nadmierna ekspozycja na wodę i środki myjące może prowadzić do jej wysuszenia i podrażnień.

W opinii dermatologów średnio aktywny człowiek mieszkający w dużym europejskim mieście nie musi kąpać się codziennie. Z punktu widzenia biologii wystarczy nam codzienne spłukanie ciała samą tylko ciepłą wodą. Bierzemy prysznic po to, aby zmyć brud, zanieczyszczenia, pot i pozbyć się martwych komórek naskórka. Chcemy poczuć się świeżo i ładnie pachnieć. Prysznic czy kąpiel mają też znaczenie psychologiczne – w symboliczny sposób zmywamy z siebie ślady mijającego dnia, pozbywamy się tego, co nam przeszkadza i możemy poczuć się dobrze sami ze sobą, we własnej, czystej skórze.

Codzienne branie prysznica czy kąpiel w wannie to w opinii lekarzy bardziej norma kulturowa niż wymóg biologiczny, bo większość ludzi potrzebuje porządnego umycia się dwa do trzech razy w tygodniu. Sam w sobie pot ma neutralny zapach i kolor, ale podczas jego metabolizowania przez bakterie może diametralnie się zmienić. Pomocne w takiej sytuacji są dezodoranty, ale także regularne usuwanie owłosienia, zwracanie uwagi na dietę (mniej mocnych przypraw i soli) i regularne wykonywanie badań hormonalnych.

Warto również pamiętać, że nadmiar mydła i gorąca woda mogą prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry, co może skutkować jej przesuszeniem, nieprzyjemnym uczuciem swędzenia i ściągnięcia, podrażnieniem. Problemem naszych czasów, dużo większym niż pot, jest regularnie niszczona bariera hydrolipidowa chroniąca naszą skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz brak zrównoważonego mikrobiomu. Dlatego tak ważne jest stosowanie łagodnych produktów do mycia i pielęgnacji ciała oraz unikanie długotrwałych i gorących kąpieli.

Codziennie, co drugi lub trzeci dzień, a może tylko raz w tygodniu?

Jeśli jesteś bardzo aktywny fizycznie, pracujesz w środowisku o dużej wilgotności lub masz inną konkretną przyczynę, dla której konieczne jest codzienne mycie ciała, możesz kapać się codziennie. Pamiętaj jednak o tym, aby stosować łagodne mydło lub żel do kąpieli (bez szkodliwej chemii, barwników syntetycznych i substancji zapachowych) i unikaj gorącej wody, która może powodować przesuszanie skóry.

Dla większości osób wystarczy kąpiel co drugi lub nawet co trzeci dzień. W tzw. międzyczasie wykonuj codzienną higienę osobistą, myjąc twarz, ręce i inne części ciała, które z racji częstego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi wymagają zwiększonej uwagi (pachy, pachwiny, stopy).

Kąpiel w wannie lub dłuższa kąpiel pod prysznicem raz w tygodniu może być wystarczająca do głębszego oczyszczenia skóry. W pozostałe dni tygodnia spłukuj ciało ciepłą wodą. To wystarczy, by zachować czystość.

Jesienny zestaw kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy

Delikatność i bezpieczeństwo produktów do pielęgnacji jest istotna zwłaszcza w przypadku zmiany klimatu lub pory roku. Skóra może być wówczas nieco wrażliwsza i reagować podrażnieniami na wszelkie bardziej agresywne substancje.

Jakie produkty polecamy wam na sezon jesienno-zimowy do oczyszczania i pielęgnacji skóry twarzy?

  • MEDIDERMA MELA 360 FACE & EYE Cleanser (89 zł/100 ml) to rozświetlający liposomowy płyn oczyszczający i depigmentujący wskazany do codziennego oczyszczania i usuwania makijażu ze skóry twarzy. Przeznaczony jest do skóry ziemistej, pobawionej blasku lub z przebarwieniami. Zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe (np. kwas linolenowy, który przywraca skórze równowagę lipidową i przyczynia się do rozjaśnienia i przywrócenie jednolitego kolorytu) i witaminę C zamkniętą w liposomach o działaniu antyoksydacyjnym, która w połączeniu z butylorezorcynolem usuwa ze skóry niechciane przebarwienia, a także zapobiega pojawianiu się nowych. Formuła jest wzbogacona łagodzącym pantenolem.
  • ZO® SKIN HEALTH BALANCING CLEANSING EMULSION (270 zł/200 ml) to emulsja oczyszczająca, która w odróżnieniu od tradycyjnych roztworów środków powierzchniowo czynnych zawiera stabilny układ dyspersji oleju w wodzie. Skutecznie emulguje, a następnie przy pomocy wody usuwa zanieczyszczenia oraz sebum. Myjąc, zachowuje działanie emoliencyjne i łagodzące. Balansująca emulsja oczyszczająca posiada innowacyjną konsystencję żelu zmieniającego się w mleczko. W kontakcie z suchą skórą kremowa żelowa formuła rozpływa się, rozpuszczając makijaż i zanieczyszczenia bez uszkadzania bariery ochronnej skóry. Po zwilżeniu wodą żel zmienia się w płynne, łatwe do spłukania mleczko. By uniknąć wszelkich podrażnień, wykorzystuje niepieniącą się technologię oczyszczania.
  • YOSKINE MEDICAL C. Professional Shot – Vitamin C 20% Anti-Aging Intense Mask (229,99 zł/50 ml) dogłębnie regeneruje, rozjaśnia, odświeża cerę i dodaje jej blasku. Dzięki połączeniu witaminy C z kapsułkowanym kwasem ferulowym ma silne działanie antyoksydacyjne, poprawia elastyczność skóry i w trakcie twojego snu “rozprasowuje” zmarszczki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.