Ginekologia estetyczna i plastyczna – konieczność czy fanaberia? [WYWIAD]

Ginekologia estetyczna i plastyczna – konieczność czy fanaberia? [WYWIAD]

Fot. materiały prasowe

U kogo i w jakim celu wykonywane są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej? Pytamy o to dr Martę Mączkę z Centrum Medycznego Kobieta i Matka w Warszawie.

Czy zabiegi ginekologii estetycznej i plastycznej to rzeczywiście fanaberia, jak twierdzą niektórzy?

W Brazylii urodzinowym zwyczajem stało się obdarowywanie nastolatek voucherami na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, takich jak korekta nosa, uszu, czy piersi. Czy z ginekologią estetyczną i plastyczną ma stać się analogicznie w Polsce? Z pewnością nie, gdyż te zabiegi zbyt głęboko wkraczają w intymność kobiet, aby mogły być postrzegane jako odpowiedź na kaprys dorastających nastolatek.

W praktyce zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej nierzadko pomagają kobietom zmierzyć się z licznymi anatomicznymi problemami, przywracają zadowolenie z życia seksualnego, które bywa zrujnowane po porodach, dają komfort psychoemocjonalny, a także przywracają pewność siebie.

Wobec tego czym jest ginekologia estetyczna? Jaki jest jej cel?

Ginekologia estetyczna to przede wszystkim gałąź medycyny, która ma nieść pomoc dla kobiet. Jej głównym celem jest redukcja dyskomfortu fizycznego i psychicznego poprzez usuwanie zaburzeń strukturalnych okolic intymnych, usuwanie dolegliwości bólowych, czy poprzez redukcję poczucia wstydu.

Jak sama nazwa wskazuje, w ginekologii estetycznej wyróżniamy też zabiegi wyłącznie estetyczne, wykonywane w ramach upiększania ciała. Z mojego lekarskiego doświadczenia wynika jednak, że dla zdecydowanej większości pacjentek decyzja o wykonaniu zabiegu z zakresu ginekologii plastycznej czy estetycznej nie jest fanaberią, a realną próbą zmierzenia się z długo ukrywanym i głęboko przeżywanym problemem.

Jakie zabiegi wchodzą w zakres ginekologii estetycznej i plastycznej?

Zabiegi ginekologii estetycznej realizowane są w obszarze żeńskich narządów płciowych, tzn. warg sromowych, krocza, wzgórka łonowego i pochwy. Zaliczamy do nich zabiegi laserowe oraz zabiegi z użyciem radiofrekwencji, wypełniaczy, nici liftingujących, substancji modelujących i redukujących naddatki tkanki tłuszczowej. Z kolei zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są plastyki warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych, napletka łechtaczki, fałdów międzywargowych, przedsionka pochwy, pochwy, krocza, błony dziewiczej.

Tymczasem część osób myśli, że ginekologia estetyczna to wyłącznie zwężanie pochwy. Jest to duże uproszczenie, ponieważ w ginekologii estetycznej i plastycznej istnieje szerokie spektrum zabiegów, które na przykład redukują objawy nietrzymania moczu, zwalczają suchość pochwy, ograniczają infekcje intymne, czy też pomagają zwalczać powikłania po porodach.

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej skierowane są do wszystkich pełnoletnich kobiet. W wyjątkowych przypadkach ich adresatkami są także niepełnoletnie dziewczęta. Wówczas konieczna jest zgoda rodzica lub pełnoprawnego opiekuna na przeprowadzenie konsultacji lekarskiej i zabiegu.

Jakie są najczęstsze przyczyny zabiegów wykonywanych u pacjentek? 

Częstymi problemami, z którymi zgłaszają się pacjentki, są wady rozwojowe, takie jak przerost warg sromowych czy ich asymetria, bądź przegroda pochwy (często diagnozowana w okresie dojrzewania płciowego). Do zaburzeń strukturalnych nabytych najczęściej zalicza się te, które powstają podczas porodów, rzadziej na skutek wypadków komunikacyjnych, czy przeprowadzonych operacji. Kolejną grupą są zaburzenia powstające w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Ginekologia estetyczna i plastyczna pozwala zredukować takie problemy, niezależnie od ich przyczyny.

Źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jakie mogą być powikłania po wszczepieniu implantów piersi?

– Postęp w chirurgii plastycznej pozwala zarówno z