Fakty i mity na temat alergii

Fakty i mity na temat alergii

Choć z różnymi alergiami zmaga się już blisko połowa Polaków, wciąż na ich temat krąży wiele mitów. Co jest prawdą, a co powtarzaną półprawdą lub wymyśloną opowiastką? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy dr n. med. Martę Kołacińską-Flont, alergolożkę, ekspertkę kampanii edukacyjnej „Chroń oczy przed alergią”.

Czy to prawda, że oczy swędzą i pieką od zbyt długiego siedzenia przed komputerem?

Świąd i pieczenie oczu to typowe objawy alergii. W badaniu „Chroń oczy przed alergią”, zrealizowanym przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2021 na zlecenie marki EKTIN, aż 78% osób wskazało, że według nich najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest zbyt długi czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych. Jednak, jak wskazują specjaliści, oczy zmęczone od komputera będą przede wszystkim zaczerwienione i podrażnione, mogą także łzawić, ale nie zaobserwujemy świądu. W tym przypadku warto sięgnąć po krople typu „sztuczne łzy”, najlepiej bez konserwantów (np. Hyal-Drop Multi). Jeśli zaś pojawia się swędzenie i pieczenie, to znak, że to alergia i wówczas najlepszym rozwiązaniem są krople z ektoiną i kwasem hialuronowym (np. EKTIN), które działają dwutorowo: nawilżają i tworzą barierę ochronną dla oka, która zabezpiecza przed wnikaniem alergenów.

Czy odczulanie jest bolesne?

Odczulanie rozpoczyna się od pełnej diagnostyki alergologicznej, która pozwala dobrać odpowiednią immunoterapię. Wielu osobom ten proces kojarzy się z częstymi zastrzykami, na które co miesiąc trzeba jeździć do poradni alergologicznej. Tymczasem od kilku lat dostępne są preparaty podjęzykowe – tabletki i roztwory, których skuteczność jest równie wysoka, co w przypadku iniekcji. Ta metoda jest nie tylko bezbolesna, ale też łatwiejsza do wdrożenia, bo pacjent przyjmuje preparaty w domu.

Czy alergicy powinni spędzać urlop nad morzem?

Osoby zmagające się z alergią powinny zwracać uwagę na kierunki wakacyjnych wojaży. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest urlop nad morzem: w tamtejszym powietrzu jest najmniej alergenów, jest ono  czyste i świeże, wolne od pyłków, zanieczyszczeń i kurzu. Dodatkowo, bryza morska sprzyja częstej cyrkulacji. Bezpiecznym wakacyjnym kierunkiem dla alergików mogą być także pustynne klimaty strefy podzwrotnikowej (np. Egipt, Maroko), ze względu na niewielką ilość pylącej roślinności. Wysokie temperatury również sprzyjają wyciszeniu objawów alergicznych.

Czy alergicy mogą bezpiecznie korzystać z basenów?

Wielu alergików unika wizyt na pływalniach w obawie o podrażnienia oczu w chlorowanej wodzie. Rzeczywiście może być ona czynnikiem drażniącym, ale odpowiednie przygotowanie do wizyty na basenie umożliwi komfortowe pływanie.

– Z pewnością alergicy powinni zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołów. Dobry rozwiązaniem jest też aplikacja kropli do oczu, typu „sztuczne łzy” lub z kwasem hialuronowym i ektoiną – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont.

Czy to prawda, że ważna jest nie tylko data ważności kropli, ale także czas na ich zużycie?  

Część alergików nie rozstaje się z kroplami do oczu łagodzącymi objawy alergii. Odpowiednio aplikowane poprawiają komfort funkcjonowania. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach przy ich stosowaniu.

  • Krople mają nie tylko datę ważności, ale także określony czas na ich zużycie.
  • Dłużej mogą być otwarte krople w nowoczesnych, szczelnych opakowaniach z pompką, zapewniających jałowość. Wówczas takie preparaty, mimo że nie zawierają konserwantów, można z powodzeniem stosować przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia.
  • Najczęściej na opakowaniu widnieje informacja, jak długo można używać danego środka – to symbol pudełeczka z otwartym wieczkiem z informacją np. 6M (6 miesięcy) lub 12M (rok od otwarcia). Osoby, które korzystają z kropli rzadziej, powinny napisać na opakowaniu datę otwarcia, by pamiętać, jak długo mogą je stosować.
  • Nie należy stosować żadnych preparatów po dacie ważności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.