Dlaczego nie powinno się podawać leków przeciwbólowych zwierzętom

Dlaczego nie powinno się podawać leków przeciwbólowych zwierzętom

Fot. Pixabay.com

Paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy to najpopularniejsze leki przeciwbólowe stosowane przez ludzi. Czy podawanie ich psom lub kotom jest bezpieczne?

Okazuje się, że nie. Wielu Polaków nie ma świadomości, że popularne leki przeciwbólowe stosowane u ludzi mogą być przyczyną poważnych zatruć u psów i kotów. Paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (nazywany popularnie aspiryną) mogą powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, a nawet śmierć zwierzęcia.

– Niektóre leki przeciwbólowe zażywane przez ludzi mogą wyniszczyć organizm zwierzęcia. Do zatruć dochodzi zazwyczaj w wyniku jednorazowego spożycia przez zwierzę dużej ilości leku, np. w formie tabletek zawierających słodką w smaku otoczkę, lub po podaniu przez właściciela nieodpowiedniej dla psa lub kota dawki – tłumaczy prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nie zawsze dobre chęci właściciela i zastosowanie farmakoterapii, którą wdrażamy u ludzi, jest dla zwierzęcia bezpieczna – dodaje.

W przypadku zwierząt dawkowanie i skuteczność leków przeciwbólowych bez recepty wygląda inaczej niż u ludzi. Paracetamol w ludzkim organizmie jest metabolizowany w wątrobie, a następnie powstałe metabolity są wydalane przez nerki. – Koty i psy są pozbawione pewnych enzymów uczestniczących w detoksykacji paracetamolu. W związku z tym, ten popularny i powszechnie dostępny lek przeciwbólowy stanowi jeden z najczęstszych czynników powodujących zatrucia u zwierząt domowych. Szczególnie wrażliwe na toksyczne działanie paracetamolu są koty, dla których nawet bardzo mała dawka tego leku jest niebezpieczna i może powodować śmierć – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM.

Bardzo często właściciele zwierząt uważają, że podawanie im leków powszechnie stosowanych u ludzi jest całkowicie bezpieczne. Nic bardziej mylnego.

Bez wątpienia do leków, które dla domowych pupilów są potencjalną trucizną należy także ibuprofen. Objawami przedawkowaniem u psa są m.in. biegunka, ból brzucha w połączeniu z krwawymi wymiotami, a także drgawki i śpiączka. – Nie zaleca się przewlekłego stosowania tego leku u zwierząt domowych ze względu na ryzyko owrzodzenia żołądka, czy zapalenia jelit – podkreśla mgr farm. Zuzanna Rzepka.

A co z popularną aspiryną? Ona podobnie jak paracetamol i ibuprofen może przyczynić się do nieodwracalnych zmian w organizmie psa lub kota. Owrzodzenia i perforacja przewodu pokarmowego (uszkodzenie wszystkich warstw ściany przewodu pokarmowego) to jedne z wielu skutków ubocznych. Może dojść również do uszkodzenia wątroby, czy szpiku kostnego. W przypadku ostrego zatrucia aspiryna powoduje wymioty, biegunkę, apatię, przyspieszony oddech, drgawki, a także śpiączkę zwierzęcia.

– Ilość tego leku zawarta w jednej tabletce popularnych preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dedykowanych ludziom w przypadku kotów jest potencjalnie śmiertelna – zaznacza prof. dr hab. n. farm. Dorota Wrześniok. – Nie zapominajmy, że toksyczne efekty u pupili mogą również wystąpić w wyniku spożycia preparatów w formie maści czy żelu, które w swoim składzie zawierają pochodne kwasu salicylowego, np. salicylan metylu – dodaje.

Leki przeciwbólowe bez recepty są bardzo popularne i łatwo dostępne. Niektórzy właściciele czworonogów są niesłusznie przekonani, że są to preparaty bezwzględnie bezpieczne i aplikują je swoim pupilom na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem. – To bardzo niepokojące zjawisko. Różnice w metabolizmie wielu leków przeciwbólowych między człowiekiem a zwierzęciem są znaczące, stąd podawanie ich psom czy kotom powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji ze specjalistą – tłumaczy mgr farm. Zuzanna Rzepka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.