Czy kannabidiol okaże się skuteczny w leczeniu następstw urazów głowy?

Czy kannabidiol okaże się skuteczny w leczeniu następstw urazów głowy?

Fot. Pixabay.com

Trwa badanie kliniczne nad skutecznością kannabidiolu w leczeniu uciążliwych urazów głowy u sportowców.

Kannabidiol to jeden ze związków organicznych występujących w konopiach indyjskich.

Badanie, którego celem jest sprawdzenie, czy związek ten może okazać się pomocny w łagodzeniu objawów neurologicznych powstałych wskutek urazów głowy, prowadzone jest w grupie 100 byłych graczy hokejowych NHL.

Według szacunków co roku od 1,6 mln do 3,8 mln sportowców na całym świecie doznaje wstrząsu mózgu i urazu głowy związanego z uprawianym sportem. Od 10 do 15 proc. z nich doświadcza później przewlekłych objawów neurologicznych wpływających na zdolność do ich prawidłowego funkcjonowania, co jest skutkiem przebytych licznych urazów głowy. 

W przypadku hokeja, który jest sportem kontaktowym, ryzyko urazów głowy jest jeszcze większe niż w innych sportach, a wielokrotne urazy głowy pociągają za sobą skutki nie tylko dla sportowców, ale również dla ich rodzin. Dlatego światowej klasy neurochirurdzy z wiodących ośrodków naukowych na świecie zdecydowali się przeprowadzić badanie właśnie w grupie byłych hokeistów z NHL.

Badanie prowadzą naukowcy z NEEKA Health Canada i National Hockey League w ścisłej współpracy z Canopy Growth Corporation, światowym producentem “medycznej marihuany” i Spectrum Therapeutics, jedyną jak dotąd firmą sprowadzającą susz konopny do Polski. W trakcie jego trwania zostanie zbadana skuteczność kannabidiolu w leczeniu skojarzonym z innymi terapiami. Takimi, których skuteczność została już wcześniej potwierdzona naukowo i które są już stosowane u zawodowych sportowców.

Głównym celem badania jest uzyskanie poprawy zdolności podtrzymywania relacji społecznych przez sportowców, którzy doznali urazów głowy. Oczekuje się także, że wyniki tego badania wpłyną na powstanie nowych inicjatyw badawczych i opracowanie nowych terapii związanych z leczeniem objawów wstrząsu mózgu. Nie tylko u sportowców, ale i u pozostałych osób dotkniętych chorobami neurologicznymi i po urazach głowy, które mogą być wynikiem wypadku lub innego zdarzenia.

Skutkami ciężkich urazów głowy, w tym wstrząsów mózgu, mogą być:

  • depresja,
  • zespół stresu pourazowego (PTSD),
  • postępująca demencja, nazywana również encefalopatią bokserską (CTE),
  • brak zdolności do radzenia sobie z otoczeniem (zdefiniowany przez NEEKA jako dezintegracja funkcjonalna).

To wielowymiarowe i złożone badanie pomoże nam zrozumieć, jaki jest wpływ kannabidiolu na działanie mózgu i zachowanie byłych graczy NHL z objawami wstrząsu mózgu. Dziękujemy członkom NHL za dołączenie do nowego programu badawczego, który mówi o potrzebie alternatywnych metod leczenia długotrwałych skutków wstrząsu mózgumówi Mark Ware, dyrektor ds. medycznych Canopy Growth.

Tomasz Witkowski, country manager w Spectrum Therapeutics, podkreśla, że jego firma docenia możliwość uczestniczenia w kolejnym działaniu mającym na celu potwierdzenie medycznych korzyści płynących z leczenia konopiami medycznymi. Nie tylko u pacjentów onkologicznych, ale i borykających się ze skutkami wstrząsów mózgu.

Mamy nadzieję, że badanie to przyczyni się do poprawy zdrowia wielu osób, w tym grup sportowych, oraz pozwoli im na odbudowanie więzi społecznych i rodzinnych mówi Tomasz Witkowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?