Czerwona kokardka pojawiła się na ulicach 5 miast. O czym przypomina?

Czerwona kokardka pojawiła się na ulicach 5 miast. O czym przypomina?

1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Tak niepokojących statystyk nie było jeszcze nigdy. W całym, rekordowym dotychczas, roku 2019 odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV, czyli mniej więcej tyle, co w tym roku do września.

Przeczytaj też: Z powodu pandemii spadła wykrywalność zakażeń HIV. Rośnie liczba chorych na AIDS

Specjaliści chorób zakaźnych przypominają, że HIV może dotknąć każdego, więc i przebadać w kierunku zakażenia tym wirusem powinien się każdy. Jest ku temu dobra okazja, ponieważ trwa Europejski Tydzień Testowania. Do tego Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej “Res Humanae” oraz Gilead Sciences zorganizowały happening – na fasadach domów w pięciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni wyświetlana jest czerwona kokardka z napisem “Razem przeciw HIV”. Na ulicach tych miast pojawiły się też plakaty zachęcające do robienia testów w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.

Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej “Res Humanae” oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21 a 28 listopada, lecz przez cały rok – mówi Mateusz Liwski, prezes “Res Humanae”.

Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu “Buddy Polska”, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci przekonuje: – Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić. Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku.

Osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, przypominają o tym wolontariusze – 11 osób działających w ramach projektu “Buddy Polska”. Wspierają oni osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony.

– HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS, wspólnie z Fundacją “Res Humanae”, wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast. To dlatego metropolie na całym świecie, w tym Warszawa, dołączają do inicjatywy “Fast Track Cities”. To dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia – podsumowuje Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Rok 2022 jest rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków HIV w Polsce. Czerwona kokardka wyświetlana na fasadach budynków przed Światowym Dniem AIDS przypomina o trwającej epidemii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.