Cukrzyca skraca życie. Rzućmy jej wyzwanie

Cukrzyca skraca życie. Rzućmy jej wyzwanie

Fot.: materiały prasowe

Średnio o 12 lat krócej żyją chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych – alarmują eksperci. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Statystyki dotyczące tej choroby są alarmujące. Na świecie co 6 sekund z powodu jej powikłań umiera jedna osoba. Na cukrzycę typu 2 zapadają coraz młodsze osoby. Przyczyniają się do tego niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysokie stężenie glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru, ale także skuteczna walka z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z tą chorobą. Nieleczona cukrzyca wiąże się z uszkodzeniem czynności wielu narządów. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe.

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed lekarzami, ekspertami, politykami, przed całymi systemami ochrony zdrowia, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie,  jest zmiana niekorzystnych statystyk dotyczących umieralności chorych na cukrzycę – mówi prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Powikłania cukrzycy, takie jak uszkodzenie funkcji nerek, neuropatia z zespołem stopy cukrzycowej, choroby oczu prowadzące czasem do ślepoty wywierają ogromny wpływ na jakość życia chorych. Jednak najpoważniejszym problemem, który ich dotyka, jest wysokie ryzyko śmierci z tzw. przyczyn sercowo-naczyniowych, czyli zawału serca i udaru mózgu.

Możemy i musimy temu przeciwdziałać, zwłaszcza że osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają nie tylko na dobrą kontrolę poziomu cukru, ale także na zastosowanie do tego celu leków dodatkowo zmniejszających wspomniane ryzyko sercowo-naczyniowe. Musimy też właściwie leczyć nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe, kontrolować masę ciała. Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, znaleźć i wdrożyć wszelkie dostępne rozwiązania, aby cukrzyca nie łączyła się z inwalidztwem i prognozą krótszego życia –  dodaje prof. Maciej Małecki.

Z inicjatywy organizacji zrzeszających chorych opracowano “Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”.

Te zasady to nie tylko zalecenia dotyczące profilaktyki. To kierunkowskaz dla wszystkich, którzy nie chcą zachorować i dla tych, którzy już się z tą chorobą zmagają. Świadomy pacjent, który zna przyczyny, konsekwencje, narzędzia do walki z cukrzycą, może być partnerem dla lekarza, współodpowiedzialnym za efekty leczenia – tłumaczy Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Eugeniusz Śnieżko, prezes stowarzyszenia Aktywni z Cukrzycą, nie ma najmniejszych wątpliwości, że życie z cukrzycą może być nie tylko dłuższe, ale i ciekawsze.

Przeciwności, jakie napotykają chorzy, mogą często stanowić wyzwanie, które ich wzmocni. Cukrzyca nie jest przeszkodą w osiąganiu celów tak życiowych, jak i zawodowych – mówi Eugeniusz Śnieżko.

Według niego trzeba zrozumieć tę chorobę i wiedzieć, jak z nią postępować.

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Polsce, 12-osobowy zespół złożony z przedstawicieli organizacji pacjenckich, członków Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz sportowców i celebrytów pokonało 8 listopada 12 pięter wieżowca Q22 w Warszawie. Symboliczny bieg pokazał, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić jej wyzwanie.

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowszego i szczęśliwszego ja. Stawką jest nasze zdrowsze i dłuższe życie, dlatego stawiam na regularne treningi i zdrowy styl życia jako całość. Ważne jest, aby zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożycie alkoholu oraz starać się ograniczyć stres. Bez tego wyniki zaplanowanej terapii mogą nie przynieść efektu. Zdrowy styl życia może bardzo pomóc uniknąć cukrzycy i jej poważnych konsekwencji – powiedziała lekkoatletka i trenerka Adrianna Palka, jedna z uczestniczek akcji.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.