Coraz więcej pacjentów wymaga rehabilitacji pocovidowej

Coraz więcej pacjentów wymaga rehabilitacji pocovidowej

Fot. Uzdrowisko Ustroń

Kolejna fala pandemii COVID-19 spowodowała, że zwiększyła się liczba osób potrzebujących specjalistycznej opieki. Bardzo ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać szerokie spektrum skutków zakażenia SARS-CoV-2.

Do powikłań pocovidowych zalicza się m.in.: problemy z oddychaniem, uciążliwe duszności, obniżoną kondycję fizyczną, bóle różnego pochodzenia, słabą wydolność krążeniową, atrofię mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji. Mogą one występować pojedynczo lub grupowo, w różnym nasileniu, i być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy po chorobie. W powrocie do formy pomóc może specjalny program rehabilitacji po przebytym COVID-19, który jest dostępny m.in. w Uzdrowisku Ustroń. Od listopada 2020 r. skorzystało w nim z rehabilitacji pocovidowej ponad 1 tys. osób. Prawie 600 z nich znalazło się tu w ramach pobytu komercyjnego, a ponad 400 skorzystało z finansowania w ramach NFZ. Program rehabilitacyjny nastawiony jest na zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawę osłabionej po chorobie sprawności fizycznej i wydolności organizmu oraz edukację zdrowotną.

– Po kilkunastu miesiącach doświadczeń z wirusem SARS-CoV-2, obserwacji przebiegu choroby i jej powikłań, wiadomo już, że nawet u osób przechodzących zakażenie łagodnie lub bezobjawowo można zaobserwować zmiany w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Rekonwalescencja po przebyciu choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być zatem wsparta odpowiednim procesem rehabilitacji – tłumaczy Adam Rybicki, dyrektor medyczny i wiceprezes PU Ustroń S.A.

Późne powikłania po COVID-19 powinny wzbudzić czujność

Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia – problemy z oddychaniem czy dolegliwości sercowo-naczyniowe. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. Wśród objawów wymienia się także przewlekłe zmęczenie, czasem lęk, depresję, zespół stresu pourazowego. Powikłania dotyczą nie tylko tych, którzy byli hospitalizowani, lecz także tych, którzy COVID-19 przeszli łagodnie lub bezobjawowo. 

To właśnie z uwagi na te objawy kadra Uzdrowiska Ustroń opracowała autorski program rehabilitacji. Przygotowanie go było możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu zespołu w rehabilitacji pulmonologicznej, kardiologicznej i neurologicznej. 

– Nasi pacjenci korzystają z konsultacji pulmonologicznej, badań diagnostycznych, zabiegów rehabilitacyjnych i uczą się, jak rozładowywać stres. Korzystają też z różnorodnych zabiegów, m.in. treningów wydolnościowych, ćwiczeń oddechowych, jak i balneoterapii i hydroterapii. Ponadto ci, którzy nie mają ku temu przeciwwskazań, uczestniczą w innowacyjnych zabiegach opartych na zaawansowanym urządzeniu do stymulacji elektromagnetycznej. Są one nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta, a przy tym przynoszą bardzo dobre rezultaty – tłumaczy Ewa Rybicka, specjalista w dziedzinie fizjoterapii, dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia „Ustroń”.

Kto może skorzystać z rehabilitacji pocovidowej?

Pacjenci “komercyjni” mogą skorzystać z rehabilitacji po COVID-19 zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Z kolei turnusy rehabilitacyjne refundowane przez NFZ są możliwe wyłącznie stacjonarnie. 

– Każdy pobyt rozpoczyna się konsultacją z lekarzem prowadzącym, pulmonologiem, fizjoterapeutą oraz badaniami diagnostycznymi. Dane służą do dobrania indywidualnego programu rehabilitacji. Bardzo ważne jest dla nas obserwowanie efektów terapii, dlatego na początku i na końcu przeprowadzamy badanie, które diagnozuje najważniejsze kwestie związane z układem oddechowym, układem ruchu, aktywnością fizyczną czy ogólnym samopoczuciem – wyjaśnia Adam Rybicki.

Jak zaznaczają przedstawiciele Uzdrowiska Ustroń, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach realizowane jest badanie naukowe oceniające efektywność rehabilitacji krążeniowo-oddechowej po przebytej objawowej infekcji wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas przebadano już kilkaset pacjentów, a wkrótce zostaną opublikowane wyniki tego badania.

Osoby, które kończą rehabilitację w Uzdrowisku, otrzymują kompleksowe wskazówki co do dalszej rehabilitacji w warunkach domowych oraz dostęp do instruktażu ćwiczeń oddechowych online. Systematyczna praca może istotnie wpłynąć na komfort życia i proces zdrowienia. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?