Chcesz być zdrowy? To rusz się z kanapy i bądź aktywny!

Chcesz być zdrowy? To rusz się z kanapy i bądź aktywny!

Nie dbamy o swoje zdrowie, ważymy zbyt dużo, a ruszamy zdecydowanie za mało – takie wnioski płyną z raportu „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego” Komitetu Zdrowia Publicznego PAN. Fundacja Zwalcz Nudę chce to zmienić i namawia każdego Polaka: spoć się!

Jak aktywni są Polacy?

Za mało. Polska jest zaliczana przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym – aż 41% zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i siedzący tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób.

Z raportu PAN wynika, że aż 10% dorosłych Polaków przyznaje, że nawet nie próbuje uprawiać żadnego sportu w wolnym czasie. Jedynie mniej niż połowa (48%) stara się być aktywnymi fizycznie w zalecanej dawce, czyli co najmniej 30 minut przez większość dni tygodnia. Tymczasem wśród dzieci i młodzieży odsetek realizujących rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) poziom aktywności fizycznej waha się między13 a 24% w zależności od grupy wiekowej. Niemal 1/3 uczniów uzyskuje zwolnienie lekarskie z zajęć w-f, choć jedynie 60% z nich jest następstwem kontuzji bądź urazu. Ok. 3% uczniów wcale nie uczestniczy w zajęciach.

Co nam daje aktywność fizyczna?

Eksperci są zgodni, że regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny do utrzymania zdrowia i zapobiegania wielu chorobom. Jest to równie istotne dla wszystkich pokoleń, także dla małych dzieci i osób starszych. Aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza nawet o 80% ryzyko zachorowania na choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, płuc, a na nowotwory o 40%, ale ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, redukuje stres i ułatwia relacje społeczne. Właściwie dobrana aktywność fizyczna ma również niebagatelne znaczenie w kształtowaniu rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Aktywność fizyczna nie oznacza jedynie skoordynowanych aktywności sportowych. Równie istotny jest ruch w drodze do pracy lub szkoły oraz regularne, pobudzające przerwy od pracy czy nauki. Ćwiczenia fizyczne wywierają korzystny wpływ na czynność mózgu, ułatwiając uczenie się oraz zwiększają zdolności poznawcze. Eksperci apelują: aktywność fizyczna, mająca tyle pozytywnych skutków dla organizmu, nie powinna być postrzegana jako przykry obowiązek, ale relaks i długoterminowa inwestycja w zdrowie!

Spoć się dla zdrowia

Fundacja Zwalcz Nudę zainicjowała kampanię #SpoćSię zainicjowana, która ma na celu fizyczną aktywizację osób w każdym wieku. Pokazując, że każdy rodzaj wysiłku fizycznego jest dobry i dając impuls do działania, organizatorzy kampanii chcą przekonać dorosłych i dzieci do regularnej aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu.

– Promujemy różne formy ruchu, także te mniej wysiłkowe, by zachęcić do aktywności nawet najbardziej opornych i leniwych – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę. – Chodzi nam o to, aby zachęcić wszystkich do ruszenia się z kanapy, sprzed smartfonów i telewizorów. Nie trzeba od razu zapisywać się do siłowni czy kupować drogiego sprzętu sportowego. Warto za to zadbać o rodzinne, wielopokoleniowe aktywności – wspólne wyjścia na basen, zabawy sportowe albo wycieczki rowerowe. Czy też zacząć proste ćwiczenia na dywanie w komfortowym zaciszu własnego domu – dodaje Krystyna Radkowska.

W kampanię włączają się różni ambasadorzy i influencerzy, którzy niekoniecznie zajmują się sportem na co dzień. Dzielą się swoimi aktywnościami w mediach społecznościowych i zachęcają do wzięcia udziału w wyzwaniu. Ich video można zobaczyć w mediach społecznościowych, w tym udostępnienia na fanpage’u akcji www.facebook.com/NarodowyDzienSportu oraz na stronie internetowej kampanii www.spocsie.pl, gdzie w dziale “Ćwicz z nami” pokazywane są treningi dla osób w różnym wieku, w tym dzieciaków, przygotowane przez związki i kluby sportowe.

Pierwsza edycja kampanii „Spoć się!” potrwa do końca listopada 2021 roku, ale jej materiały będą dostępne online bezterminowo. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Sportowe Wakacje+.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.