Jak połączyć pracę zdalną z wypoczynkiem za granicą?

Jak połączyć pracę zdalną z wypoczynkiem za granicą?

Pomimo luzowania obostrzeń, wciąż wiele firm pracuje w formule home office. Dzięki temu, bez brania urlopu, można jednocześnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe i korzystać z uroków oraz zagranicznych atrakcji. Pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednie miejsce na takie wakacje połączone z pracą, czyli workation.

Trendy wyjazdowe zmieniają się w zależności od pór roku. W zimie popularnością cieszyła się egzotyka, czyli np. Zanzibar, Dominikana i Meksyk. Latem do listy idealnych miejsc na workation dołączyły kraje śródziemnomorskie: Grecja, Włochy, Hiszpania. Osoby, które preferują wiosenny klimat, wybierają Cypr, Wyspy Kanaryjskie czy Maderę, a z bardziej egzotycznych Mauritius. Niezwykły klimat, zarówno latem, jak i zimą, panuje też na Islandii, a od kilku miesięcy dodatkową atrakcją jest aktywny wulkan, który robi ogromne wrażenie – mówi Victoria Iwanowska, prezes Victoria Travel & Events, organizator wyjazdów na workation.

Tam dobrą pogodę można spotkać przez cały rok

Planując wyjazd, warto wiedzieć, w których krajach jest odpowiednia dla nas pogoda. Od maja do września najlepsze będą kraje typowo wakacyjne, np. na Bali jest odwrotnie niż w większości Azji, najlepsza aura panuje tam między majem a wrześniem. Podejmując decyzję o wyjeździe, należy zastanowić się, czego oczekujemy od tego czasu, jak lubimy pracować, jakich warunków do pracy potrzebujemy i co najważniejsze, jak lubimy spędzać wolny czas.

– To nasz wybór – zależny od lubianego przez nas klimatu, aktywności czy preferencji kulinarnych. Wolimy kuchnię tajską czy włoską, windsurfing czy wspinaczkę górską? Uwielbiamy tropiki czy raczej niższe temperatury? Jeśli źle znosimy upały, z pewnością będą one dużym utrudnieniem podczas pracy, więc nie warto kierować się tylko modą w wyborze kierunku. Zadajmy sobie te pytania, by określić, gdzie będziemy czuć się najlepiej – radzi Victoria Iwanowska.

Niezbędna jest łączność ze światem

Do pracy zdalnej niezbędna będzie sieć komórkowa oraz szybki Internet. Należy sprawdzić, czy w hotelu jest darmowe wifi. Co istotne, warto dodatkowo potwierdzić informację na temat dostępu do Internetu z obsługą obiektu, zdarza się bowiem, że na miejscu okazuje się, iż informacje ze strony internetowej są nieaktualne. A Internet to absolutna podstawa do pracy zdalnej!

Koszty rozmów telefonicznych z każdego z 27 krajów Unii Europejskiej są podobne jak w Polsce, a szybki Internet jest łatwo dostępy. O ile egzotyczny Zanzibar przyciąga pięknymi plażami, to słabszy Internet może utrudniać możliwość pracy zdalnej. Na wyjazd warto zabrać sprzęt, z którego korzystamy na co dzień – lekki laptop lub netbook, a razem z nim zapasowe kamerki, ładowarki i dyski.

A co ze strefami czasowymi? Co ciekawe, różnice w czasie mogą stanowić atut!

– Różnica stref czasowych może być dużą zaletą, jeśli odpowiednio się ją wykorzysta. Sama mam w tym spore doświadczenie. Gdy Polska jeszcze śpi, mam czas dla siebie – biegam po plaży, nurkuję i zwiedzam. Pracę i spotkania realizuję po południu, gdy w Polsce nastaje dzień. Dzięki dobremu podzieleniu dnia pomiędzy pracę a wypoczynek, można w pełni wykorzystać możliwości workation – mówi Victoria Iwanowska.

Nieznajomość przepisów szkodzi

Podczas przygotowań nie można zapomnieć o formalnościach. Na wyjazd do krajów UE i strefy Schengen pozwala dowód osobisty, a do pozostałych potrzebny jest paszport. Dokumenty powinny być ważne w dniu wjazdu do większości krajów co najmniej jeszcze 6 miesięcy. Jeśli chodzi o przepisy wizowe, to niektóre kraje umożliwiają workation na 30 dni, a inne nawet na 5 lat. To przepisy, które koniecznie trzeba sprawdzić.

Do tego dochodzą warunki wjazdu związane z restrykcjami covidowymi. Część krajów nadal nie wpuszcza obcokrajowców, a niektóre – tylko osoby zaszczepione. Jeśli jesteśmy już zaszczepieni – wydrukujmy na wszelki wypadek certyfikat, mimo posiadania go w wersji elektronicznej.

Podczas wyjazdu trzeba pamiętać też o zdrowiu i bezpieczeństwie, unikając miejsc z konfliktami politycznymi / religijnymi / rasowymi oraz tych z największą liczbą zachorowań na COVID-19. Kolejną ważną kwestią do dopilnowania jest ubezpieczenie, zarówno pod kątem zachorowań, jak też potencjalnego ryzyka kwarantanny.

Workation to szansa na zmianę otoczenia oraz zwiększenie efektywności pracy. Firmy, które wyjeżdżają razem, mają okazję spojrzeć na biznes i pracę od innej strony. Według opinii uczestników, kilka dni wspólnej pracy i spędzenia aktywnie czasu w innym otoczeniu daje szansę na lepsze zbudowanie relacji, niż kilka lat tradycyjnej pracy biurowej. Taka integracja jest teraz szczególnie istotna, gdy część osób pracuje zdalnie. Natomiast osoby wyjeżdżające indywidualnie mogą nabrać nowej energii i zmienić perspektywę. Dlatego warto dobrze przygotować się do wyjazdu, by po dotarciu do celu móc się cieszyć z możliwości łączenia pracy z odpoczynkiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Bioderma Sensibio — poznaj moc miceli

Rynek produktów do oczyszczania twarzy i demakijażu zrewolucjonizowała woda micelarna, która zastąpiła żel, mleczko i tonik. W czym tkwi tajemnica produktów micelarnych Bioderma Sensibio?