Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarto w Gliwicach

Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarto w Gliwicach

- Aktualności
Fot. Tomasz Narodowski/COI w Gliwicach

W gliwickim Centrum Onkologii do dyspozycji pacjentów oddano 14 czerwca jedyne w Polsce w pełni wyposażone Centrum Radiochirurgii Nowotworów.

Na chorych czeka tu najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny oraz zespół specjalistów, którzy mają największe doświadczenie w leczeniu za pomocą radioterapii wysokiej precyzji (radioterapii stereotaktycznej).

Centrum Radiochirurgii Nowotworów zlokalizowane jest w Zakładzie Radioterapii. Powstało w oparciu o ten zakład oraz trzy działające w Centrum Onkologii kliniki radioterapii i chemioterapii, Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Diagnostyki PET. Wyposażone jest w unikalną w skali kraju i Europy aparaturę medyczną, zakupioną w ciągu kilku ostatnich lat za ponad 50 mln zł dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Ministerstwa Zdrowia i funduszy unijnych.

W części diagnostycznej Centrum Radiochirurgii Nowotworów znajdują się aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z nielicznych w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. W części terapeutycznej do dyspozycji chorych są dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife (jeden z nich został właśnie oddany do użytku), akcelerator EDGE oraz cztery akceleratory TrueBeam.

„Radiochirurgia jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną radioterapii nowotworów złośliwych. Polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, która niszczy komórki nowotworowe. Do takiej terapii kwalifikują się chorzy z dobrze widocznymi i odgraniczonymi guzami nowotworowymi, których wielkość nie przekracza 3-4 cm” – wyjaśnia prof. Krzysztof Składowski, kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii oraz dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział Gliwice.

W Centrum Radiochirurgii Nowotworów mogą być leczeni pacjenci zarówno ze świeżo rozpoznanym, jak i nawrotowym (po wcześniej przebytym leczeniu) nowotworem różnych narządów. Jest to również oferta dla chorych z przerzutami. Podstawą kwalifikacji do leczenia są wyniki aktualnych badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, pozytonowa tomografia emisyjna), stan zdrowia oraz prognozowany czas życia.

Przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego, jak wyjaśniają radioterapeuci, którzy zajmują się kwalifikacją chorych, trwa 1-2 tygodnie. W tym czasie wykonywany jest indywidualny system unieruchamiający tę część ciała pacjenta, która zostanie poddana zabiegowi. W takiej pozycji przeprowadza się badanie obrazowe za pomocą tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego lub aparatu PET-CT i sporządza wirtualny model, który służy do zaplanowania wszystkich geometrycznych i dozymetrycznych parametrów radiochirurgii. Gotowy plan podlega jeszcze weryfikacji i akceptacji przez fizyka medycznego oraz radioonkologa.

Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco w trakcie zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania – tłumaczy prof. Krzysztof Składowski.

Prof. Składowski jest przekonany, że Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać metodę radioterapii w leczeniu chorych na nowotwory złośliwe w Polsce.

Otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w gliwickim Centrum Onkologii zbiegło się w czasie z dwudniową konferencją naukową „Radioterapia wysokiej precyzji”, w której uczestniczyli radioterapeuci z kraju i zagranicy.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Nie ignoruj tych problemów!

Niektóre problemy jamy ustnej są przez nas często