Bergamota naturalnym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu

Bergamota naturalnym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu

Fot. pixabay.com

Sekcja Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wprowadziła zmiany w głównych wytycznych dotyczących zachowania prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie.

Zdaniem specjalistów istotna rolę w tym względzie mogą odegrać preparaty zawierające wyciąg z bergamoty, która posiada między innymi naukowo dowiedzione właściwości redukcji stężenia cholesterolu we krwi.

Naukowcy odkryli, że bergamota (Citrus bergamia Risso), roślina cytrusowa rosnąca na południu Półwyspu Apenińskiego, ma właściwości zdrowotne. Już wcześniej była wykorzystywana m.in. w produkcji perfum. Niedawno okazało się jednak, że wyciąg z tej włoskiej pomarańczy ma korzystny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu, w tym na poziom cholesterolu, którego nadmiar jest najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.

Standaryzowana kompozycja polifenoli z bergamoty obniża poziom cukru we krwi oraz tzw. złego cholesterolu LDL, który powoduje zmiany miażdżycowe i ogranicza przepływ krwi w naczyniach, nawet o 40 proc. Żadna inna przebadana substancja naturalna nie może się równać pod tym względem z bergamotą. Na tym jednak nie koniec, ponieważ obniżając poziom cholesterolu LDL, zwiększa jednocześnie poziom tzw. dobrego cholesterolu HDL, który działa ochronnie na naczynia i przeciwdziała powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Bergamota, jak podkreślają eksperci, nie jest zalecana tylko dla osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. W praktyce może ją stosować każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie.

W dzisiejszym świecie naszym codziennym towarzyszem jest stres. Żyjemy coraz szybciej, skupiamy się na pracy, a zapominamy o zdrowiu. Funkcjonując na wysokich obrotach, jesteśmy szczególnie narażeni na choroby układu krążenia. Łatwo przeoczyć pierwsze objawy nadchodzących problemów ze zdrowiem. Podwyższony poziom cholesterolu powinien być dla nas sygnałem alarmowym – mówi prof. Artur Mamcarz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Mamcarz przypomina, że badania pokazują, iż skuteczną metodą walki z nadmiarem cholesterolu w organizmie może być właśnie stosowanie kompozycji polifenoli z pomarańczy z Kalabrii, która korzystnie wpływa także na gospodarkę węglowodanową.

Lekarze zwracają też uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia w przypadku zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Należy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Choroby przełyku. Jakie badanie może zastąpić nieprzyjemną gastroskopię?

W ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań na raka