ANACONDA nadzieją dla najciężej chorych na COVID-19

ANACONDA nadzieją dla najciężej chorych na COVID-19

Fot. pixabay.com

Projekt badawczy Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego celem jest uzyskanie leku na ostrą niewydolność oddechową u chorych na COVID-19, otrzyma dofinansowanie Agencji Badań Medycznych.

Projekt ten, nazwany ANACONDA, realizowany jest przez zespół naukowców z Collegium Medicum UJ pod kierunkiem profesorów Marcina Majki i Wojciecha Szczeklika. W ramach tego projektu przeprowadzone zostanie niekomercyjne badanie kliniczne I i II fazy u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), do której dochodzi w wyniku choroby COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Od czasu wybuchu epidemii COVID-19 jedynym znanym sposobem leczenia ostrej niewydolności oddechowej w przebiegu COVID-19 jest wentylacja mechaniczna. Podłączenie do respiratora nie gwarantuje jednak wyleczenia – śmiertelność w tej grupie pacjentów sięga nawet 50 proc.

“Żywy lek” może zwiększyć odsetek wyleczeń

W badaniu testowany będzie lek oparty o komórki mezenchymalne, czyli tzw. żywy lek. Naukowcy zakładają, że może on zmniejszać stan zapalny wywołany przez koronawirusa, zmniejszając tym samym stopień degradacji tkanki płucnej, w której zachodzi wymiana oddechowa. W konsekwencji może to pozwolić na ograniczenie uzależnienia pacjenta z ostrą niewydolnością oddechową od wentylacji mechanicznej, a w efekcie na zwiększenie poziomu wyleczeń.

– Na podstawie dotychczasowej oceny wydaje się, że nasz żywy lek na bazie komórek mezenchymalnych może posiadać pewne dodatkowe właściwości w stosunku do leków komórkowych, nad którymi uruchamiano ostatnio badania m.in. w USA, Dani, Wielkiej Brytanii czy Francji. Stawia nas to w pierwszej międzynarodowej lidze takich projektów i może stanowić ważną opcję terapeutyczną dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 – tłumaczy prof. Marcin Majka z Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii UJ-CM.

ABM widzi duży potencjał i daje pieniądze na badanie

Projekt krakowskich badaczy jest odpowiedzią na ogromną potrzebę zapewnienia pomocy chorym będącym w najcięższym stanie, u których intensywna terapia nie przynosi pożądanego efektu. Zamiast powoli dochodzić do zdrowia, ich stan pogarsza się z godziny na godzinę.

W opinii Agencji Badań Medycznych, nowa terapia może doprowadzić do obniżenia śmiertelności najciężej chorych zakażonych SARS-CoV-2, a wyniki projektu mają szansę na relatywnie szybkie zastosowane w lecznictwie. Stąd decyzja o przyznaniu badaczom z Krakowa grantu naukowego przyznawanego w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla niekomercyjnych badań naukowych, mających na celu opracowanie szczepionki, terapii i rozwoju technik testów diagnostycznych w walce z koronawirusem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.