Leki nasenne mogą powodować bezsenność

Leki nasenne mogą powodować bezsenność

Fot. Pixabay.com

Zaburzenia koncentracji, zmęczenie, problemy z pamięcią, obniżenie nastroju, brak motywacji. To może być skutek bezsenności.

Jeśli od dłuższego czasu masz problemy z zasypianiem, budzisz się w nocy kilka razy, męczą cię koszmary – nie dziw się, że masz problemy w pracy (jesteś mniej wydajna) i nie potrafisz się dogadać z bliskimi (nikt cię nie rozumie). Zamiast się w nocy zregenerować i odpocząć, rano czujesz się jeszcze bardziej zmęczona, niż kiedy kładłaś się do łóżka. Jesteś rozbita, apatyczna, na nic nie masz ochoty.

Kiedy sen nie chce przyjść

Jeśli cię to pocieszy, to nie jesteś jedyną osobą, która cierpi na bezsenność. Z badań przeprowadzonych przez OBOP wynika, że co drugi Polak ma problemy z zasypianiem, a co trzeci nie przespał kilku nocy w miesiącu. Musisz jednak wiedzieć, że przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia różnych chorób, m.in. nadciśnienia, wieńcówki, cukrzycy, otyłości, bólu.

Jeżeli masz problem z zasypianiem, nie przesypiasz nocy, zbyt wcześnie się budzisz i jesteś ciągle zmęczona, a ten stan trwa już powyżej 2-3 tygodni i pogarsza twoje samopoczucie, zgłoś się do lekarza i poproś go o pomoc. Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz leków, wystarczy, że zaczniesz przestrzegać zasad higieny snu: nie będziesz jeść kolacji tuż przed snem, przestaniesz oglądać telewizję w łóżku, nie będziesz się w nim wylegiwać, jeśli nie jesteś śpiąca.

Jeśli okaże się, że to nie pomaga, lekarz przepisze ci lek, po którym poczujesz się wreszcie wyspana.

Bezsenność może być leczona w sposób bezpieczny i dogodny dla pacjenta, pod warunkiem jednak, że lekarz zastosuje właściwą terapię – podkreślił dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, organizatora kampanii edukacyjnej “Lek bezpieczny”.

Bezpieczna terapia

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, mówiono o bezpieczeństwie i działaniach niepożądanych leków przeciwlękowych i nasennych.

Bardzo istotny dla procesów pamięci i regeneracji mózgu jest sen wolnofalowy, głęboki. Wiele leków stosowanych w leczeniu bezsenności zaburza tę fazę snu, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia. Dlatego diagnozowanie i leczenie zaburzeń snu powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza – przekonywała dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci zgodnie podkreślali, że leki nasenne i uspokajające muszą być stosowane ściśle według wskazań i zaleceń lekarza. Stosowane przez dłuższy czas, w niewłaściwych dawkach i bez konsultacji z lekarzem mogą być przyczyną bezsenności, którą trudno będzie wyleczyć.

Ogólna zasada farmakoterapii bezsenności brzmi: nieregularnie, jak najkrócej i w jak najniższych dawkach. Warto pamiętać też o tym, że stosowanie suplementów diety i preparatów ziołowych w leczeniu bezsenności może doprowadzić do rozwoju uzależnienia – przypomniała dr Bałkowiec-Iskra.

Strzeż się benzodiazepin!

Leki nasenne, jak podkreślali eksperci, znacznie różnią się od siebie pod względem profilu działań niepożądanych.

Przy stosowaniu nowszych leków, dedykowanych jedynie leczeniu bezsenności, ryzyko wystąpienia sedacji (obniżenie napięcia, któremu bardzo często towarzyszy senność) czy zaburzeń zdolności psychomotorycznych jest znikome – stwierdził dr Grzegorz Cessak.

Wśród wszystkich leków stosowanych w leczeniu bezsenności największą liczbą działań niepożądanych obarczone są benzodiazepiny. Mogą one powodować pogorszenie pamięci i zwiększać ryzyko upadków i złamań. Są silnie uzależniające, a konsekwencją ich stosowania może być też upośledzenie zdolności psychomotorycznych, utrzymujące się nawet do pięciu dni po ich zażyciu.

Dlatego w zgodnej opinii ekspertów benzodiazepiny nie powinny być zalecane w leczeniu bezsenności. Pacjenci powinni stosować leki, które wspomagają funkcję mózgu i zapewniają głęboki sen.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?