Zadbaj o swoje zdrowie! Nie daj się kleszczom!

Zadbaj o swoje zdrowie! Nie daj się kleszczom!

Łagodna zima sprzyja kleszczom, które można napotkać już nie tylko w lasach i na łąkach, ale też w miejskich parkach i skwerach. Jak uniknąć spotkania z tymi pajęczakami, a jeśli już do niego dojdzie – umieć bezpiecznie je usunąć? Pomoże Ci w tym bezpłatny program profilaktyki chorób odkleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Głównym celem tego programu jest zmniejszenie zapadalności i poprawa wykrywalności boreliozy z Lyme oraz innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Jest on skierowany do mieszkańców województw mazowieckiego i łódzkiego, a konkretnie do:

  • osób w wieku aktywności zawodowej, w szczególności zamieszkujących regiony częstego występowania kleszczy i wykonujących zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi pasożytami;
  • personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek z placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Jeśli należysz do którejś z tych grup i zastanawiasz się, czy wziąć udział w programie – sprawdź, czy może u Ciebie wystąpić choroba odkleszczowa.

Pamiętaj, że borelioza z Lyme ma charakter choroby postępującej, w której można wyodrębnić kolejne jej stadia. Objawy dotyczą wielu układów i mogą się pojawiać z różnym nasileniem. Zakażenie może przybierać formy od bezobjawowego do ciężkich przypadków z nieodwracalnymi zmianami, najczęściej w obrębie układu nerwowego i stawowego. Nie czekaj aż będzie za późno!

Więcej informacji o programie uzyskasz na stronie internetowej: https://niedajsiekleszczom.pl/, pod adresem e-mail: odkleszczowe@spartanska.pl lub telefonicznie: 22 670 91 55.

Program profilaktyki chorób odkleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji realizowany jest na terenie całej Polski przez różne podmioty. Ich wykaz znajdziesz tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.