Zaburzenia psychogenne dzieci. Rusza pilotażowy program wsparcia SENS

Zaburzenia psychogenne dzieci. Rusza pilotażowy program wsparcia SENS

Pod nazwą SENS rusza pilotażowy program wsparcia dzieci z zaburzeniami psychogennymi. To wspólny projekt Instytutu Matki i Dziecka, Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, Rotary Klub Warszawa City oraz firmy Sensly.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost przypadków zaburzeń psychogennych, które polegają na nieświadomym manifestowaniu problemów psychicznych w postaci zaburzeń lub dolegliwości somatycznych. Objawy te nie są wynikiem zaburzeń somatycznych, lecz mają podłoże psychologiczne.

Zaburzenia psychogenne są trudne do zdiagnozowania, ponieważ wymagają wykluczenia podłoża somatycznego, co nierzadko wiąże się z koniecznością wykonywania wielu badań. Objawy psychogenne są często trudne do odróżnienia od somatycznych, na przykład napady rzekomopadaczkowe mogą bardzo przypominać te występujące w padaczce. Skutkuje to negatywnymi konsekwencjami dla pacjenta pod postacią nieprawidłowego leczenia i narażenia na liczne powikłania. Pacjent z zaburzeniami psychogennymi oraz jego rodzina wymagają kompleksowej, wielospecjalistycznej opieki i terapii, co do tej pory było zbyt mało dostępne w naszym kraju. Poprzez nasz pilotaż chcemy to zmienić. Pokładamy duże nadzieje w tym programie

– mówi dr n. med. Elżbieta Stawicka, kierownik Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.

Jak podkreśla dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska, prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przybiera różne formy i trzeba nadążać za tym z diagnostyką i leczeniem. Kierowana przez nią fundacja aktywnie wspiera wszelkie działania koncentrujące się na wsparciu młodzieży w mierzeniu się depresją, obniżonym nastrojem, a także z zaburzeniami psychogennymi.

Mam nadzieję, że ten nowatorski, nie tylko w Polsce, ale i Europie, program wesprze proces rozwoju badań klinicznych nad tym zagadnieniem

– mówi dr n. o zdr. Dorota Kleszczewska.

Zaburzenia psychogenne — potrzebne są standardy leczenia

Zaburzenia psychogenne (dysocjacyjne, konwersyjne) są trudne nie tylko do diagnozowania, ale również leczenia. A w Polsce ciągle brakuje standardów leczenia takich przypadków, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Właśnie dlatego lekarze Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka opracowali pilotażowy program opieki w tym zakresie nad najmłodszymi i ich rodzinami. W projekcie weźmie udział na początek 10 rodzin, które otrzymają indywidualne i grupowe wsparcie psychiatryczne i psychologiczne.

Cieszymy się, że możemy być częścią tego programu. Jako Rotary Klub Warszawa City stawiamy na wspieranie projektów, które mogą przynieść trwałe korzyści dla społeczeństwa. Dostrzegliśmy w tym projekcie olbrzymią szansę na pozytywną zmianę. Wypracowanie standardów opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychogennymi w ramach pilotażu będzie przełomem i przyniesie wiele dobrego 

– mówi Igor Sikorski, prezydent Rotary Klub Warszawa City.

Warsztaty dla pacjentów z zaburzeniami psychogennymi i ich rodziców

Nowatorskim elementem programu będą warsztaty dla rodziców dzieci z zaburzeniami psychogennymi. Pilotaż potrwa około 1,5 roku. Obejmie 600 godzin terapii indywidualnej dla dzieci i 60 godzin terapii grupowej dla rodziców i dzieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nawilżający Żel-Krem Oil Control dla cery tłustej i mieszanej

Odpowiadając na potrzeby cery tłustej i mieszanej, marka CeraVe stworzyła Nawilżający Żel-Krem Oil Control.